الیوت آبرامز: حکومت ایران ناقض حقوق بشر است باید از انتقال تسلیحات به این کشور جلوگیری کرد

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران و ونزوئلا، در مورد نقض حقوق بشر توسط حکومت اسلامی  و جلوگیری از فروش تسلیحات به آن رژیم با مقامات اروپایی گفت و گو کرد.

وزارت خارجه ایالات متحده  با انتشار بیانیه ای درباره سفر آبرامز به اروپا نوشته است: هماهنگی سیاست‌گذاری در قبال ایران، از جمله پاسخگو کردن رژیم ایران در مورد کشتار معترضان در اعتراض‌های آبان گذشته، جلوگیری از فروش تسلیحات خطرناک به ایران، و فعال کردن تکاپوی جهانی علیه برنامه هسته‌ای خطرناک ایران، از محورهای این مذاکرات بود.

شایان گفتن است که ایالات متحده در راستای اجرای کارزار فشار حداکثری، روز ۱۷ مهر ماه اعلام کرد که ۱۸ بانک و نهاد مالی عمده ایران را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

در این بیانیه امده است که ایبرامز در این دیدار همچنین به موضوع شرایط در ونزوئلا، از جمله موارد گسترده نقض حقوق بشر توسط رژیم نامشروع مادورو و برنامه‌های آن رژیم برای برگزاری انتخابات تقلب‌آمیز در ماه دسامبر، پرداخت.

وزارت خزانه‌‌داری آمریکا نیز  نام ۱۸ بانک و موسسه ایرانی مشمول تحریم‌های تازه آمریکا را اعلام کرد. بانک‌های مسکن، پاسارگاد، کشاورزی، رفاه کارگران، اقتصاد نوین، ایران‌زمین، شهر و حکمت ایرانیان از آن جمله‌اند.

بانک خاورمیانه، تعاون منطقه‌ای اسلامی در عراق و ایران، قرض‌الحسنه مهر ایران، قرض‌الحسنه رسالت، سامان، کارآفرین، سرمایه، توسعه تعاون و گردشگری و موسسه تامین سرمایه امین از دیگر موسسات مالی تحریم شده‌ هستند.

بر این اساس تقریبا تمام بانک‌ها و مؤسسات عمده مالی ایران و همچنین شعب آن‌ها در دیگر کشورها تحت تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفته‌اند. این تحریم‌ها در راستای سیاست “فشار حداکثری” آمریکا به حکومت  اسلامی ایران وضع شده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز در این باره گفته است که این تحریم‌ها “مستقیما رژیم ایران و سران فاسد آن را هدف گرفته‌اند که سلامتی مردم ایران را فدای اعمال انقلابی و تندروانه خود کرده‌اند؛ اقداماتی که در سراسر خاورمیانه و خارج از آنجا نیز رنجی وصف‌ناپذیر به ارمغان آورده است”