الیوت آبرامز: دنیا با رژیمی سروکار دارد که یک روزنامه‌نگار را می‌رباید و اعدام می‌کند

الیوت آبرامز، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، در نشست بنیاد هریتیج،  با انتقاد از اعدام روح‌الله زم، موسس و‌ مدیر سایت و کانال آمدنیوز، توسط حکومت ایران گفت: «اعدام روح‌الله زم این اتفاق را به ما یادآوری می‌کند که با رژیمی سروکار داریم که یک روزنامه‌نگار را می‌رباید و بعد او را اعدام می‌کند، آن‌هم چند ماه پس از اینکه نوید افکاری کشتی‌گیر را اعدام کرده بود».

آبرامز هشدارداد:  «  جهان آگاه باشد که رژیم ایران از قوانین بین‌المللی پیروی نمی‌کند و به همین دلیل است که ما نمی‌خواهیم بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی جهان به سلاح هسته‌ای دسترسی پیدا کند».

او افزود: «در مورد کشور بسته‌ای مانند ایران، که مطبوعات آزاد ندارد و روزنامه‌نگاران در آن به طور مداوم زندانی و حتی اعدام می‌شوند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تنها واسطه‌ای است که از طریق آن می‌شود به صورت تخصصی و مستقل بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران نظارت کرد.»

آبرامز گفت: «تلاش‌های مخفیانه ایران در زمینه هسته‌ای از ابتدا اهداف صلح‌آمیز نداشت و با هدف دستیابی به سلاح‌های هسته‌ای آغاز شد.»

او افزود : «ایران بارها و بارها ثابت کرده است که برای در اختیار داشتن یک برنامه غنی‌سازی به اندازه کافی پاسخگو نیست. با این الگوی فریبکاری، ما هیچ‌وقت نمی‌توانیم مطمئن شویم که چنین برنامه‌ای مبنای یک برنامه تسلیحات اتمی نیست».

آبرامز تاکید کرد : «ایرانی‌ها در چانه‌زنی با فشار و باج‌گیری هسته‌ای بسیار با تجربه هستند. ما در عین حال که به دنبال یک توافق جدید و بهتر هستیم، باید مواظب باشیم در تله‌های مذاکراتی نیفتیم، و پیش از آنکه به یک توافق موثر برسیم، به مصالحه زودهنگام تن ندهیم».

پیشتر نیز او گفته بود که  با توجه به این‌که بخش گسترده‌ای از تحریم‌های ایران ماهیت حقوق بشری و ضد تروریستی دارند، اطمینان دارد که دولت بایدن قادر نخواهد بود همه تحریم‌ها علیه حکومت ایران  را بردارد.

آبرامز گفته بود که مسئولان دولت ترامپ با تیم جو بایدن جلسات مختلفی تشکیل داده‌اند و در تلاش هستند تیم دولت آینده را قانع کنند که آنچه که در سال ۲۰۱۵ در توافق هسته‌ای با ایران مناسب بود در شرایط کنونی کارآیی ندارد.