الیوت آبرامز: رژیم فاسد اسلامی ایران مسئول بدبخت تر شدن  مردمش است نه آمریکا 

الیوت آبرامز، نماینده ویژه وزارت خارجه ایالات متحده در برنامه تلویزیونی شصت دقیقه می‌گوید:  این رژیم ایران است که مسئول فقیرتر شدن و بدتر شدن وضعیت اقتصادی این کشور است نه آمریکا یا کشوری دیگر.

آبرامز افزود: “سوالی که مردم ایران هم در شبکه‌های اجتماعی مطرح می‌کنند این است که چطور این رژیم میلیاردها دلار، نه صدها یا میلیون‌ها، میلیاردها دلار به حماس و گروه‌های تروریستی دیگر در عراق و … کمک می‌کند.”

او گفت: مسئولیت فقیرتر شدن مردم بر گردن آمریکا و فشارهای حداکثری بر رژیم نیست و “کسانی که نگران اقتصاد ایران و مردم هستند باید از سیاستمداران فاسد حکومت اسلامی ایران این سوال را بپرسند.”

نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران در پاسخ به این سوال که چرا کشورهای اروپایی از سیاست فشار حداکثری آمریکا حمایت نمی‌کنند، گفت: “این سوال را باید از خود آنها پرسید اما به نظرمان می آید که آنها انگار یک تعهد خدشه ناپذیر به برجام دارند و نمی‌خواهند این توافق مورد سوال قرار بگیرد. اما همان زمان هم که آمریکا داخل برجام بود، اطلاعات اسرائیل نشان می‌داد که ایران مدارک و اطلاعات هسته‌ای خود را پنهان می‌کند.”

آبرامز در ادامه افزود:  مشکل برجام این است که به جای توقف برنامه هسته‌ای ایران، این کشور را به سمت “ساخت یک سلاح هسته‌ای” پیش می‌برد؛ ادعایی که حکومت ایران همواره تکذیب کرده است.

او در انتقاد از ناموفق بودن فشار حداکثری آمریکا، علیه حکومت ایران این را مثال زد که ارزش ریال ایران به پایین‌ترین حد خود در تاریخ رسیده و همچنین فروش نفت ایران ۹۰ درصد کاهش یافته است.

آبرامز در ادامه گفت: واشنگتن  به دنبال توافق جامع‌تری است که همه‌جانبه باشد و مانع توسعه نظامی و هسته‌ای ایران شود، چیزهایی که به گفته او “ایران نمی‌خواهد انجام بدهد.”

حسن روحانی نیز روز گذشته (چهارشنبه) بار دیگر بر وجود یک “جنگ اقتصادی” جدی با آمریکا تاکید کرد و گفت جنگ کشته و زخمی هم دارد و اگر تمام حکومت و مردم متحد نشوند، شکست محتمل است.

در چند روز گذشته و همزمان با فعال شدن مکانیسم ماشه، حسن روحانی بارها تاکید کرده که دیپلماسی آمریکا شکست خورده و در عرصه سیاسی این کشور منزوی شده است اما در عین حال رئیس‌جمهوری ایران تاثیر فشارهای اقتصادی بر ایران را انکار نکرده است.