الیوت آبرامز: رییس‌جمهوری آینده برای گرفتن امتیاز از ایران همچنان از تحریم‌ها استفاده می‌کند

الیوت آبرامز، نماینده ویژه پرزیدنت ترامپ در امور ایران، هنگام دیدار از اورشلیم گفت : «رییس‌جمهوری آینده ایالات متحده هر کسی که باشد، برای گرفتن امتیازات جدید در مذاکره با ایران از اهرم تحریم‌های دولت دونالد ترامپ استفاده خواهد کرد».

او در گفت و گو با  خبرنگاران در تل‌آویو تاکید کرد:  «در هرصورت لغو تحریم‌های حکومت ایران  به راحتی ممکن نیست».

نماینده ویژه امریکا در امور ایران، افزود: «پنج رییس‌جمهوری پیاپی آمریکا گفته‌اند که به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را نمی‌دهند. موضع اسرائیل هم همین است. موضع رییس‌جمهوری آینده آمریکا هم همین خواهد بود».

آبرامز گفت: «با توجه به اینکه مذاکرات با ایران در هر صورت انجام خواهد پذیرفت، مهم نیست چه کسی در ۲۰ ژانویه، اول بهمن، رییس‌جمهور باشد. دولت ترامپ هم همین را می‌خواست. در نتیجه در این مورد اختلافی وجود ندارد».

او در ادامه افزود: «اینکه آیا می‌توان به برجام بازگشت را باید صبر کرد و دید. فکر نمی‌کنم بازگشت به برجام در ۲۰۲۱ چشم‌انداز راحتی داشته باشد».

آبرامز گفت:  برای دولت ترامپ نیز «به شدت مشکل» خواهد بود که بتواند تا پیش از اول بهمن با ایران به توافق برسد.  فشار حداکثری دولت ترامپ در آذر و دی ماه نیز ادامه خواهد یافت.

او تحریم‌های ایران را به سیاست داخلی آمریکا «نامرتبط» دانست و گفت: «اینجا بحث سیاست خارجی آمریکاست که در آن مبنا رفتار ایران است».

نماینده آمریکا به عنوان نمونه به اقدام واشنگتن در تحریم ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق، به اتهام حمایت از تروریسم اشاره کرد و گفت چنین تصمیم‌هایی ربطی به سیاست ندارد.    رژیم در وضعی است که واقعا نیاز دارد تحریم‌ها برداشته شود و ما اگر از آنها بخواهیم رفتارشان را تغییر دهند، چاره‌ای دیگر نخواهند داشت.

آبرامز قرار است امروز(سه‌شنبه)  در اورشلیم با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، بنی گانتز، وزیر دفاع و گبی اشکنازی، وزیر خارجه این کشور، دیدار کند اما از جزییات دیدارهای خود چیزی به خبرنگاران نگفت.