امارات از ورود گردشگران ایرانی برای امنیت توریست های اسرائیلی ویزا نمی دهد 

با گذشت یک ماه از تعلیق صدور ویزای جدید امارات عربی متحده برای ایرانی‌ها، گردشگران ایرانی همچنان امکان سفر به این کشور را ندارند، اما پروازهای بین امارات و ایران متوقف نشده و تاجران ایرانی مقیم امارات در زمینه فعالیت و رفت‌وآمد میان دو کشور مشکلی ندارند. گفته می‌شود که صدور ویزای تجاری و کاری هم برای آن کشور سخت و محدود شده است، اما کسانی که از پیش ویزا داشته‌اند، مشکلی ندارند.

حرمت‌الله رفیعی، رییس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران، در این باره  گفت که امارات در حال حاضر برای ایرانی‌ها ویزای گردشگری صادر نمی‌کند و صدور ویزای تجاری و کاری هم از طرف امارات، سخت و محدود شده است.

او افزود: «محدودیت تازه امارات روی سفر و رفت‌و‌آمد ایرانی‌های مقیم در آن کشور تاثیری نداشته و آن را محدود نکرده است».

رفیعی با اشاره به فضای رقابتی که حضور هواپیمایی قطر در آسمان ایران ایجاد کرده و «منافعی که هواپیمایی امارات در ایران دارد»، توقف پروازهای این هواپیمایی به ایران را بعید دانست و گفت: «بیشترین مصرف‌کننده پروازهای این مسیر، تجار، ایرانی‌های مقیم در خارج از کشور و مسافران ترانزیتی هستند».

مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی و دبیرکل خانه اقتصاد ایران، نیز در این باره گفت: «این موضوع تازگی ندارد و از بهمن ماه سال گذشته و پس از شیوع ویروس کرونا تقریبا صدور ویزا برای ایرانیان متوقف شد، البته این قضیه تنها به کورونا ارتباط ندارد و امارات در این خصوص هنوز شفاف‌سازی نکرده است».

امارات در حالی برای گردشگران ایرانی مشکل ایجاد می کنند که گردشگران اسرائیلی بدون هیچ مشکلی صورت می گیرد و در یک ماه اخیر بیش از ۵۰ هزار نفر از امارات دیدن کرده اند

خبرگزاری رویترز، حدود یک ماه پیش  گزارش داد که دولت امارات متحده عربی صدور ویزاهای جدید کار و گردشگری برای شهروندان کشورهای ۱۳ کشور ایران، ترکیه، لبنان، سوریه، افغانستان، لیبی، یمن، سومالی، الجزایر، کنیا، عراق، پاکستان و تونس را از یک هفته پیش از آن متوقف کرده است.

امارات عربی متحده در مورد دلایل این تعلیق صدور روادید توضیحی نداده است، اما خبرگزاری رویترز دلیل این تصمیم را به‌نقل از یک منبع آگاه، «نگرانی‌های امنیتی» اعلام کرد. بعضی رسانه‌ها نیز این موضوع را با سیاست «عادی‌سازی روابط میان امارات متحده عربی و اسرائیل» مرتبط می‌دانند.

پس از امضای توافق عادی‌سازی روابط میان اسرائیل و امارات متحده عربی، روابط گردشگری میان دو کشور برقرار شد و از هجدهم آبان‌ماه، هواپیماهای مسافربری حامل گردشگران اسرائیلی، پروازهای خود را به امارات متحده عربی آغاز کردند.