امارات خواهان خرید جنگ افزار مدرن آمریکایی است. واشنگتن و اورشلیم چه واکنشی نشان خواهند داد؟

در همان حال که از احتمالات گسترده همکاری های نظامی و امنیتی بین اسرائیل و امارات عربی متحده سخن میرود، منابع خبری می گویند که امارات انتظار دارد که اسرائیل با خرید جنگ افزارهای مدرن آمریکایی از جانب امارات، مخالفت نکند. در گزارش های پیشین آمده بود که یکی از انگیزه های امارات در برقراری روابط با اسرائیل، رفع مخالفت ایالات متحده با فروش جنگنده های رادارگریز اف -۳۵ و تسلیحات پیشرفته دیگر به امیرنشین ها و حتی عربستان سعودی می باشد.

یک دیپلمات آشنا به روابط اسرائیل و امارات که نخواست نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که گرچه در توافق صلح امارات با اسرائیل، به صراحت از خرید جنگ افزار از ایالات متحده سخنی نرفته، ولی این انتظار ضمنی در رهبران امارات وجود دارد که اسرائیل با چنین معامله ای مخالفت نورزید و حتی دولت پرزیدنت ترامپ را تشویق به انجام آن سازد.

دفتر نخست وزیری اسرائیل دیروز (سه شنبه) گفت که اسرائیل همچنان خواهان حفظ برتری نظامی خود در منطقه است و این امر، همه کشورهای همسایه را شامل می شود. ولی یک کارشناس اسرائیلی که نخواست نامش برده شود، گفت: دولت اردوغان که به جنگنده های اف – ۳۵ مجهز است، خطرات نظامی مهمتری در برابر اسرائیل، در مقایسه با امارات، ایجاد می کند.

امارات عربی متحده، مانند اکثر امیرنشین های دیگر در حوزه خلیج فارس دارای یک ارتش کوچک است و در برابر رژیم ایران توان ایستادگی ندارد و خواهان تقویت خویش است.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل در این رابطه گفت که یکی از انتظارات امارات از اسرائیل، گسترش همکاری های امنیتی می باشد تا بهتر بتوان با تهدیدهای رژی ایران رویارویی کرد.

منشه امیر در گفتگوی شب گذشته از تلویزیون ایران آریایی، در پاسخ به پرسش دکتر ایرج ربیعی درباره اهمیت روابط اسرائیل و امارات از جمله چنین گفت: «امیرنشین ها از سال ها پیش دارای یک رشته روابط پنهان با اسرائیل بودند و بارها همکاری هایی بین طرفین انجام گرفته و اکنون می توانند را علنی ساخته و گسترده تر کنند.

منشه امیر در مورد اهمیت استراتژیک صلح اسرائیل با امارات همچنین گفت: امارات می تواند پایگاه اطلاعاتی خوبی برای اسرائیل باشد و اطلاعاتی که به دست خواهد آمد به سود هر دو کشور خواهد بود.

گفتنی است: ایرانیان زیادی به امارات رفت و آمد دارند و می توانند پل ارتباطی خوبی برای امور امنیتی و اطلاعاتی باشند.

رئیس دفتر کاخ سفید واشنگتن، مارک مادوز حاضر نشد به خبرنگاران بگوید که آیا پرزیدنت ترامپ به طور نهایی با فروش جنگ افزار به امارات موافقت کرده است.

این مساله در حالی مطرح می شود که ایالات متحده با ادامه یک تلاش گسترده، می کوشد تحریم تسلیحاتی علیه رژیم ایران همچنان ادامه یابد.

سران رژیم ایران و همچنین فرماندهان سپاه پاسداران، در روزهای اخیر بارها حکومت امارات را مورد تهدید جنگی قرار داده اند.