امارات: زندگی مشترک زوج‌های ازدواج‌نکرده را به رسمیت شناخت و مصرف مشروبات الکلی را آزاد کرد

امارات عربی متحده اعلام کرد که پس از بازنگری اساسی در قوانین اسلامی، به این نتیجه رسیده اند که برخی ممنوعیت‌ها در حوزه آزادی‌های شخصی از جمله مصرف مشروبات الکلی و زندگی مشترک بدون ازدواج را لغو ‌کند.

براساس قوانین جدید، زوج‌هایی که با یکدیگر ازدواج نکرده‌اند اجازه دارند با هم زندگی کنند.

به گزارش شبکه خبری “الجزیره” مقام‌های اماراتی  اعلام کرده اند که در صدد هستند تا جرم‌انگاری در مورد “قتل‌های ناموسی” را رسمیت ببخشند.

تاکنون مجازات چنین قتل‌هایی بین سه تا پانزده سال زندان بود، اما با اصلاحات جدید، دستگاه قضایی امارات متحده عربی با این‌گونه قتل‌ها مثل دیگر انواع قتل برخورد می‌کند.

این شبکه خبری در ادامه نوشته است که این اصلاحات قانونی بخشی از تلاش‌ها به منظور بهبود وضعیت قانون‌گذاری و سرمایه‌گذاری در این کشور عربی حاشیه خلیج فارس عنوان شده است.

الجزیره در ادامه نوشت که  شیخ خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات عربی متحده ، نیز اصلاح قوانین فدرال درباره وضعیت شخصی، معاملات مدنی، قوانین کیفری و آیین دادرسی کیفری را تایید کرد.

این شبکه خبری تاکید کرد:  تایید چنین اصلاحاتی «به معنی بهبود بیشتر فضای قانون‌گذاری امارات متحده عربی، تقویت اصول مدارا در جامعه و تحکیم موقعیت کشور به عنوان مرکز جذب مورد ترجیح افراد برای کار و اقامت است».

یادآور می شود: این اصلاحات در شرایطی انجام می‌پذیرد که اسرائیل و امارات پیشتر طی مراسمی رسمی در کاخ سفید “معاهده صلح” امضا کردند. و پس از آن  هیئتی از مقام‌های رسمی امارات برای نخستین‌بار به هدف گفت‌وگو و مذاکره با مقام‌های ارشد اسرائیل به این کشور سفر کردند.

گفته شده است:  میدان دادن به آزادی‌های شخصی از طریق بازنگری در قوانین اسلامی، بازتاب‌دهنده تحولات پرشتاب است که امارات در سال جاری میلادی به خود دیده است.

برخی از کارشناسان می گویند:  این اصلاحات با هدف جذب گردشگران غربی به این کشور حاشیه خلیج فارس انجام گرفته است و در همین حال، تمرین مدارا و تحکیم صلح و ثبات در جامعه در حال دگرگونی امارات را نیز در نظر دارد.

علاوه بر امارات، کشور بحرین و سودان نیز طی هفته‌های گذشته اعلام کردند که برای عادی‌سازی روابط خود با اسرائیل به توافق رسیده‌اند.