امارات عربی متحده: «برای یافتن واکسن کورونا و مهار کردن بیماری، با اسرائیل توافقنامه امضا کرده ایم»

مقامات امارات عربی متحده، ضمن تایید سخنان افشاگرانه نخست وزیر اسرائیل، امروز (آدینه) گفتند که سلامت انسان ها ایجاب می کند که کشورها، بدون ملاحظات سیاسی، برای مهار کردن  ویروس کورونا و یافتن راه های جلوگیری از آن همکاری کنند.

این اظهارات در پاسخ به سخنان شامگاه روز گذشته (پنجشنبه) بنیامین نتانیاهو، هنگام سخنرانی در آئین اعطای سردوشی به افسران ارتش بود که ضمن آن فاش ساخت که اسرائیل و امارات عربی متحده تصمیم گرفته اند در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند و این امر می تواند گام دیگری در راه عادی سازی روابط بین دو کشور باشد.

مقامات ابوظبی این خبر را تایید کردند، ولی گفتند که توافق به دست آمده، بین دو کمپانی خصوصی اسرائیلی و اماراتی بوده و جنبه سیاسی ندارد.

وزارت خارجه امارات عربی متحده امروز (آدینه) تایید کرد که برای مبارزه موثرتر با ویروس کورونا، امارات تصمیم گرفته با اسرائیل به همکاری های علمی و پژوهشی بپردازد.

با این همه، نخستین بار است که چنین توافق پزشکی و بازرگانی بین طرفین انجام می گیرد.

اسرائیل دارای بنیه علمی و پزشکی بسیار قوی است. ولی ادامه تحقیقات به هدف شیوه جلوگیری از کورونا و همچنین تولید واکسن، هزینه های زیادی در بر دارد که امارات عربی متحده می تواند آن را تا حد زیادی تامین کند.

همکاری مالی امارات با اسرائیل برای یافتن واکسن کووید ۱۹ و شیوه های مدرن برای مهار کردن کورونا، می تواند به ارائیلیان امکان دهد گام های مهمتری در تحقیقات و آزمایش هایی که از دو ماه پیش آغاز کرده اند، بردارند.

این توافق در حالی انجام می گیرد که در هفته های اخیر، کورونا نه تنها ضعیف نشده، بلکه بر ابعاد شیوع آن، از جمله در خود اسرائیل افزوده شده است.

هم اکنون ده ها کشور جهان در این زمینه تلاش می کنند و همگان متفق القول هستند که تکمیل واکسن بودجه های کلان می طلبد و به زمان نیاز دارد.

آگاهان سیاسی موافقت امارات برای امضای توافق همکاری با نهادهای اسرائیلی را گام دیگری در راه عادی سازی روابط می دانند.

در یک سال اخیر، روابط و مناسبات بسیار نزدیکی بین دو کشور ایجاد شده که از جمله شامل دیدارهای رسمی چند وزیر و مقام ارشد اسرائیلی از ابوظبی و همچنین شرکت ورزشکاران اسرائیلی در مسابقات بین المللی در امارات بوده است.