امارات عربی متحده به همراه برزیل، آلبانی، غنا و گابون، عضو شورای امنیت شدند

شبکه خبری العربیه در گزارشی نوشت: روز گذشته (آدینه)  روز بزرگی برای امارات عربی متحده در سازمان ملل بود. این کشور به همراه برزیل، آلمان، غنا و گابون بعنوان پنج عضو جدید شورای امنیت سازمان ملل برگزیده شدند.

در ادامه این گزارش آمده است که رسیدن به چنین جایگاهی در سازمان ملل، از دستاوردهای بزرگ دیپلماتیک هر کشوری به حساب می‌آید چرا که ۱۵ عضو شورای امنیت، دارای حق رای در موضوعات عمده بین‌المللی در جهت حفظ صلح و امنیت جهانی هستند.

موضوعاتی مانند سوریه، یمن، مالی، میانمار، تهدیدات اتمی ایران و کره شمالی و حملات تروریستی گروه‌هایی چون القاعده یا داعش در حیطه کار شورای امنیت است.

این برای نخستین  بار است که کشور آلبانی عضو شورای امنیت می‌شود. اما برزیل برای یازدهمین بار به عنوان عضو شورای امنیت معرفی می‌شود.

با این انتخاب، اکنون حضور برزیل در شورای امنیت، هم‌طراز ژاپن می‌شود که دارای بیشترین مدت ماموریت در شورای امنیت به عنوان عضو غیر دائم است.

از سوی دیگر، بر سر دو کرسی برای قاره آفریقا سه رقیب وجود داشت که با کناره‌گیری «کنگو» روز دوشنبه گذشته، این دو کرسی به غنا و گابن رسید.

نتایج رأی‌گیری عضویت در شورای امنیت توسط «ولکان بوزکر» رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام شد که به برندگان آن تبریک گفت.

یادآور می شود  اعضای جدید شورای امنیت برای مدت دو سال انتخاب می‌شوند و شیوه انتخاب آنها با رأی مخفیانه اعضای مجمع عمومی سازمان ملل صورت می‌گیرد.

پنج عضو جدید کار خود را از اول ژانویه سال آینده آغاز می‌کنند و یک روز قبل از آن، یعنی در ۳۱ دسامبر سال جاری، عضویت پنج کشور استونی، نیجر، سنت وینسنت و جزایر گرنادین، تونس و ویتنام، به پایان می‌رسد.