امارات عربی متحده رسما تمامی تحریم‌های اقتصادی اسرائیل را لغو کرد    

رادیو فردا درباره  باطل کردن تحریم های اقتصادی امارات علیه اسرائیل این ارزیابی را ارائه کرد: ۱۶ روز پس از اعلام توافق اسرائیل و امارات عربی متحده  برای عادی‌سازی روابط دو کشور، خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی، با صدور یک فرمان به طور رسمی قانون تحریم اسرائیل را لغو کرد.

در پی این فرمان مقام‌ها و شرکت‌های این کشور اجازه خواهند داشت  که به انعقاد قراردادهای تجاری و مالی با شرکت‌ها و دولت اسرائیل بپردازند.

دو هفته پیش بود که  خبر توافق عادی‌سازی روابط دو کشور اسرائیل و امارات  در شبکه های خبری منتشر شد.امارات پس از مصر و اردن سومین کشور جهان عرب محسوب می‌شود که اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد.

گفته شده است که در اولین گام پس از لغو رسمی تحریم‌های اسرائیل توسط امارات، قرار است فردا( دوشنبه) ۱۰ شهریور، اولین پرواز مستقیم بین اسرائیل و امارات از طریق فرودگاه تل‌آویو به مقصد ابوظبی انجام شود.

تیرماه امسال نیز دولت امارات در راستای مبارزه با کرونا دو قرارداد با شرکت‌های فن‌آوری پزشکی اسرائیلی امضا کرد. انتظار می‌رود در روزهای آینده گزارش‌های بیشتری در زمینه عقد قراردادهای تجاری منتشر شود.

رسانه‌های اسرائیلی در گزارش‌هایی که درباره این توافق منتشر کرده‌اند، نوشته بودند پس از عادی‌سازی روابط دو کشور، توافق‌های گردشگری، فن‌آوری، نفت و همکاری در عرصه‌های دیگر، فرصت‌های اقتصادی عظیمی را در برابر اسرائیلی‌ها گشوده است.

انتشار خبر عادی‌سازی روابط دو کشور،  منتقدانی هم داشته است. حکومت اسلامی ایران، ترکیه و گروه‌های فلسطینی به شدت از این تصمیم دولت امارات انتقاد کرده‌ و آن را «خیانت» توصیف کرده‌اند.

حسن روحانی، به امارات هشدار داده که نباید پای اسرائیل را به منطقه خلیج فارس باز کنند.و از طرفی محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح حکومت  ایران نیز گفته است که  بعد از این نیروهای نظامی ایران «با محاسبات دیگری» به امارات نگاه خواهند کرد.

وزارت خارجه امارات نیز در واکنش به این انتقادات، علاوه بر احضار سفیر حکومت ایران در امارات، حمله بدور از ادبیات دیپلماتیک  مقامات ایران را غیرقابل قبول، غیرمسئولانه، مداخله‌جویانه و نقض حاکمیت ملی این کشور عنوان کرده است.

از سوی دیگر  مقام‌های دولت آمریکا می‌گویند یکی از پیامدهای فشار حداکثری بر ایران، عادی‌سازی روابط امارات و اسرائیل بوده است.

برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران نیز در گفت و گو با رادیو فردا گفته  که برجام از دید امارات و اسرائیل، خیانت به امنیت‌ این کشورها بود.

او با دفاع اقدام آمریکا در خروج از توافق هسته‌ای گفت اگر دولت آمریکا استراتژی‌ اشتباه در قبال جمهوری اسلامی ایران داشته باشد، «ایجاد تفاهم میان کشورهای حوزه خلیج‌فارس و اسرائیل غیرممکن می‌شود».

مقام‌های دولت آمریکا و اسرائیل در روزهای گذشته از احتمال عادی‌سازی روابط کشورهایی عربی دیگر با اسرائیل از جمله بحرین و عمان خبر داده‌اند.