امامان جمعه در ایران، پرزیدنت ترامپ را با بی‌ادبی مورد توهین قرار دادند

آخوند محمدجواد حاج‌علی‌اکبری امام جمعه موقت تهران

بسیاری از امامان جمعه در ایران، در خطبه‌های روز گذشته خود، پرزیدنت ترامپ را با واژه‌های ناشایست و بی‌ادبانه مورد توهین قرار دادند و از جمله او را “بی‌ عرضه”، “ترسو” و “نادان” نامیدند.

آخوند محمدجواد حاج‌علی‌اکبری امام جمعه تهران در خطبه خود گفت: «ترامپ آن عرضه را ندارد که در برابر اقدامات کوبنده ایران، عکس العمل نشان دهد». امام جمعه موقت تهران به شیوه سخنان فرماندها سپاه پاسداران افزوده گفت: «می‌خواستند ما را در عرصه نظامی آزمایش کنند، ولی آبروی خود را بردند». او همچنین گفت: «دشمنان بدانند که اگر جنگی را شروع کردند، آنان تمام‌کننده آن جنگ نخواهند بود».

آخوند علم‌الهدی،‌ امام جمعه مشهد، نیز ارتش آمریکا و سیاستمداران آن را به بی عرضگی متهم ساخت و از جمله گفت: «زدن پهپاد مهم نیست. عکس‌العمل آمریکایی‌ها مهم است. اول رئیس جمهور آمریکا شاخ و شانه کشید و بعد بلافاصله حرفش را عوض کرد و گفت: شاید ایرانی‌ها اشتباهی این پهباد  را زده‌اند. ترامپ عرضه ندارد عکس‌العمل نشان دهد».

آخوند علیرضا اعرافی، امام‌ جمعه قم،نیز گفت: «سپاه نشان داد در برابر سلاح‌های فوق پیشرفته و سری آمریکا، آمادگی لازم را دارد و برخلاف تصور قلدرهای عالم، نشان دادیم که از سیستم‌های پیشرفته‌ای برخورداریم و به یاری خداوند هر تهاجمی را نسبت به ایران اسلامی با شجاعت و قدرت دفع خواهیم کرد.»

آخوند غلامعلی صفایی بوشهری امام جمعه بوشهر در همین زمینه گفته است :  اگر هواپیماهای جنگنده آمریکایی هم به منطقه بیایند، ‌ایران آن‌ها را سرنگون خواهد کرد .

یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان نیز گفت: «مرزهای ما خط قرمز ماست .با زدن پهپاد ممتاز و خاص آمریکایی نشان داده شد که نیروهای مسلح ما نمی‌ترسند و اگر کاری بکنند علناً ابراز می‌کنند و از کسی هم در این خصوص وحشتی ندارند».

شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه  حکومت ایران که  زیر نظر مستقیم علی خامنه ای اداره می شود، پیش از فرا رسیدن روز جمعه، موضوع هایی را که باید توسط امامان جمعه در سراسر کشور در خطبه هفتگی آنان مطرح شود تعیین می کند و سیاست حکومت را در این زمینه به آگاهی آنان می رساند.

با این همه، آخوند لطف‌الله دژکام امام جمعه شیراز آن چه را که دستاورد مهم نظامی سپاه پاسداران توصیف کرد، با وضعیت نابسامان صنایع داخلی مربوط ساخت و در این زمینه گفت:‌ «در کشوری که سامانه موشکی سوم خرداد را تولید می‌کند، وضعیت بد خودروسازی نشان‌دهنده وجود ضعف در مدیریت است.»