امام جمعه تبریز: مقامات حکومت اختلافات را کنار گذارند و جنگل ها و مردم را دریابند

امام جمعه تبریز در انتقاد از مسوولان حکومت ایران  گفت:  «اگر ستاد مدیریت بحران کشور، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی و سایر ارگان ها اختلافی با سایر سازمان‌ها دارند، گناه مردم و جنگل‌ها چیست؟» . وزیر دفاع حکومت نیز پس از ۱۲ ساعت  جهت اطفای حریق جنگل‌های ارسباران ‌‌بالگردهای آب‌پاش به منطقه اعزام کرد .!

محمدعلی آل هاشم، امام جمعه تبریز، در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفت:  «نزدیک ۳۰۰ هکتار از جنگل‌های ارسباران که از بکرترین جنگل‌های دنیاست سوخت و نیروها نمی‌توانند اطفا کنند.ستاد مدیریت بحران می‌گوید که هلی‌کوپترهای موجود دستگاه آب‌پاش ندارد، اگر ستاد مدیریت بحران نتواند، پس وظیفه چه کسی است»؟

حمید ظهرابی، معاون سازمان محیط زیست ایران از احتمال عمدی بودن آتش‌سوزی چند روز اخیر جنگل‌ها و مراتع ارسباران،‌ در آذربایجان شرقی خبر داده و گفت که “چند فرد مشکوک” هم در این رابطه بازداشت شده‌اند.

ظهرابی که برای بررسی ابعاد آتش‌سوزی ارسباران در گفت و گو با  خبرگزاری ایسنا گفت که هرچند اراضی دچار حریق در موقعیتی نیست که متخلفان با هدف تصرف آتش زده باشند اما به احتمال قوی بخشی از حریق می‌تواند “با هدف تصرف زمین بوده باشد.”

از حدود سه روز پیش مناطق وسیعی از جنگل‌های مرتفع و مراتع سرسبز ارسباران که از مناطق حفاظت شده طبیعت ایران محسوب می‌شوند آتش گرفته است. به گفته مقامات رسمی بیش از ۳۰۰ هکتار از این مناطق در آتش سوخته است.