امانوئل مکرون : آقای آموزگار، ما درس آزادی شما را دنبال می‌کنیم و کاریکاتور را کنار نمی‌گذاریم 

پرزیدنت امانوئل مکرون  در مراسم ادای احترام ملی به ساموئل پَتی، گفت: تحقیقات انتظامی نشان می‌دهد که  “جمعیت شیخ یاسین” با قتل فجیع یک معلم تاریخ در حومه پاریس ارتباط مستقیم دارد و منحل می‌شود. وی قربانی «توطئه‌ای شوم» و «کینه ورزی» شده است.

“جمعیت شیخ یاسین” گروهی است که  به نام پایه‌گذار جنبش اسلام‌گرایان افراطی حماس نام‌گذاری شده و رهبر آن در فرانسه زندانی است.

مراسم ادای احترام به ساموئل پَتی، دبیر تاریخ در یکی از دبیرستان‌های فرانسه که حدود یک هفته پیش  بدست یک افراط گرای چچن به قتل رسید، شب گذشته (چهارشنبه)  در سرای باز دانشگاه سوربن با حضور خانواده، نزدیکان، همکاران، شاگردان و مقامات کشور فرانسه برگزار گردید.

ساموئل پَتی، در شهر «کُنفلان سنت اُنورین» دبیر دبیرستان «بوآدولن» بود که از این پس به نام او نامگذاری خواهد شد. بگفتۀ امانوئل مکرون، وی به قتل رسید زیرا آزادی و لائیسیته را تدریس می‌کرد.

 

امانوئل مکرون در ادامه گفت:  «قصد ندارد از کاروان تروریست‌ها، همدستان آنها و بزدلانی که ارتکاب این جنایت را ممکن ساختند و به اجرا گذاشتند»، از کسانی که «نام او را به وحشیان دادند» سخن بگوید، زیرا «شایسته آن» نیستند.

 

او خطاب به نزدیکان ساموئل پَتی افزود:  «امشب می‌خواهم از پسر شما، برادر شما، عموی شما، از پدر شما، از کسی که شما مهر او را در دل داشتید، سخن بگویم. می‌خواهم از همکار شما، از آموزگار شما که قربانی شد، زیرا آموزش دادن را برگزیده بود».

 

پرزیدنت ماکرون گفت:  «ساموئل پَتی از آموزگارانی است که نامش فراموش نخواهد شد». او، «عظمت اندیشه را یاد می‌داد، احترام را می‌آموخت و آنچه را تمدن نام دارد به شاگردان نشان میداد».

 

امانوئل مکرون دقایقی پیش از آغاز مراسم ملی، در جمع خصوصی خانوادۀ ساموئل پَتی، در تالار اجتماعات دانشگاه، مدال لژیون دونور را به او اعطا کرد.