امریکا: چهار نفتکش حامل بنزین ایران به سوی ونزوئلا را توقیف کردیم. ایران : دروغ است

 

سفیر حکومت ایران در ونزوئلا ، خبر توقیف چهار کشتی حامل سوخت این کشور توسط امریکا را تکذیب کرد. این در حالی که “وال استریت ژورنال” خبر داده بود که دولت واشنگتن برای نخستین بار چهار نفتکشی را توقیف کرده که از ایران، بنزین به ونزوئلا می‌بردند.

حجت سلطانی، سفیر حکومت ایران در ونزوئلا ، در توئیتی در این باره نوشت:  خبر روزنامه وال استریت ژورنال درباره توقیف چهار کشتی حامل سوخت ایران دروغ است.

روزنامه وال‌استریت ژورنال ، نخستین رسانه ی خبری خارجی بود خبر توقیف نفتکش های اعزامی از جانب ایران را منتشر کرد و در این خبر امده است که  چهار نفتکش توقیف شده به نام‌های “لونا”، “پندی”، “برینگ و بلا”، در حال حرکت  به سمت بندر هوستون در ایالت تگزاس آمریکا هستند  و به زودی به آنجا می‌رسند.

سفیر حکومت ایران  بدون انکه خبر توفیق چهار نفتکش را صریحا تکذیب کند بصورت تلویحی گفت  که این نفتکش ها ارتباطی با ایران ندارد .

او گفت: این یک دروغ و جنگ روانی دیگر از دستگاه تبلیغاتی امپریالیسم امریکا است . نه کشتی ها ایرانی هستند و نه مالک یا پرچم آنها ارتباطی به حکومت ایران دارد.

وال استریت ژورنال به نقل از مقام‌های آمریکایی نوشته است:  انتظار می‌رود مقام‌های ارشد دولتی از این تانکرها در مراسمی که از قبل برنامه‌ریزی شده بازدید کنند.

به گفته وال‌استریت ژورنال ،  یک مقام آمریکایی رد این باره گفته است که این نفتکش‌ها بدون استفاده از نیروی نظامی توقیف شده‌اند. این مقام اما جزئیات بیشتری در این باره  ارائه نداده است.

این روزنامه نوشته است که دادستانی آمریکا، با استناد به اینکه  ایالات متحده پیشتر فروش نفت ایران را تحریم کرده است از یک دادگاه اجازه توقیف نفتکش‌ها را گرفته بود.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا تاکنون واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده است.

به گزارش  وال‌استریت ژورنال،  مالکیت این کشتی‌ها یا حق بهره‌برداری از آنها متعلق به فردی به نام «جورج جیالوزگولو» و پسرش «ماریوس» است.

در این گزارش  امده است که مقام‌های آمریکایی با تهدید شرکت‌های بیمه، صاحبان کشتی‌ها و ناخداهابه تحریم، آنها را مجبور به تحویل محموله خود کرده‌اند و  نفتکش‌ها بدون درگیری به دست آمریکایی‌ها افتاده‌اند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز در این باره نوشته است که این نفتکش‌ها مدت‌ها بود دستگاه‌های ردیابشان خاموش شده بود. دو کشتی لونا و پندی، در روز دهم ژوئیه، وقتی که فرمان توقیف آنها صادر شده بود، ردیابشان خاموش شد.

دولت واشنگتن،در کیفرخواست خود مدعی شده که یک تاجر ایرانی وابسته به سپاه پاسداران پشت این ماجرا است. آنها می‌گویند که این فرد با تشکیل شرکت‌های صوری که بعضی مالک دیگری هستند، قصد داشته رد گم کند.

یاد اور می شود که دولت واشنگتن سپاه پاسداران  را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده است. هر دو کشور ایران و ونزوئلا هم زیر شدیدترین تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار دارند.

واشنگتن  فشارش را بر کشورهای ایران و ونزوئلا افزایش داده است. پیش از این  مقامات ایالات متحده اعلام کرده بودند که  ونزوئلا برای پرداخت به حکومت ایران طلا به این کشور فرستاده است. آنها گفته بودند  که ایرانی‌ها به صنعت نفت ونزوئلا کمک می‌کنند.