امیرعبداللهیان: برخی دیپلمات‌ها سطحی از مذاکرات بین ایران و ایالات متحده را پیشنهاد می‌دهند

حسین امیرعبداللهیان در گفتگو با رادیو مجلس  با اشاره به انتخابات ایالات متحده،   گفت: ما به عنوان دیپلمات و کسانی‌که تحولات سیاسی و بین المللی را پیگیری می‌کنیم، باید ببینیم این انتخابات چه تاثیری بر روی منافع ملی ما و در سطح منطقه و بین الملل خواهد داشت. در حال حاضر سیاست‌های اروپایی به سمت جانبداری از دموکرات خواه‌ها حرکت می‌کنند؛ تا دقیقه ۹۰ نمی‌توان پیش بینی نهایی را ارائه داد.

پیشتر نیز علی خامنه‌ای گفته بود : اینکه چه کسی رئیس جمهوری آمریکا بشود در سیاست ما تاثیری نمی‌گذارد

این دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل در ادامه  تاکید کرد: بخشی از این حساسیت به رفتارها و برخورد ترامپ با رقبای انتخاباتی خود برمی‌گردد. اما در نهایت مسئله روی کار آمدن جمهوری خواهان و یا دموکرات‌ها یک مسئله داخلی است از این رو انتخاب «ترامپ» یا «بایدن» اهمیت چندانی برای ما ندارد و حل مشکلات اقتصادی را باید در داخل کشور جستجو کرد.

امیرعبداللهیان افزود:  برای تحلیل انتخابات آمریکا ابتدا باید به وضع داخلی این جامعه پرداخت؛ جامعه این کشور  به صورت روتوش شده از طریق رسانه‌ها و صاحبان تبلیغات، جذاب است، اما این جامعه با مشکلات زیادی همچون فقر و بیمه روبروست و فقط شکل مشکلاتشان متفاوت است.

او افزود: از وعده‌های نامزدهای ریاست جمهوری می‌توان اوضاع به هم ریخته داخلی ایالت متحده آمریکا را مشاهده کرد و وضع اقتصادی این کشور حتی قبل از کورونا چالش‌های جدی داشته است.

حسین امیرعبداللهیان گفت: از نظر ایران، ترامپ عامل کشته شدن قاسم سلیمانی است و این مسئله برای مردم ایران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. برخی از دیپلمات‌ها به ما پیشنهاد می‌دهند سطحی از مذاکرات بین ایران و آمریکا صورت گیرد، اما حماقت ترامپ در خصوص صدور دستور ترور سلیمانی تمامی اعتمادها را نسبت به وی از بین برده است.

دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین الملل افزود:  روی کار آمدن “بایدن” نیز به معنی بهتر شدن اوضاع و برداشتن تمامی تحریم‌ها نخواهد بود.

او گفت:  علیرغم خدمات فراوان ارائه شده از جانب دولت پهلوی در گذشته به ایالات متحده، تاریخ نشان داد که سیاست‌های آمریکایی هیچگاه با ایران دوستانه نبوده است