امیرعبداللهیان حفاری های باستان شناسی برای کشف سابقه تاریخی یهودیان در اورشلیم را نکوهش کرد

حسین امیرعبداللهیان که در گذشته معاون وزیر خارجه بوده و اکنون خود را “دبیرکل کنفرانس بین المللی حمایت از فلسطین” می نامد

یک مقام حکومت اسلامی ایران حفاری های باستان شناسی اسرائیل را که به کشف یک تونل تاریخی در فاصله یک کیلومتری از مسجد الاقصی منجر شده، محکوم دانست و از نهادهای فرهنگی بین المللی و سازمان ملل خواستار شد که علیه این کشف مهم تاریخی اقدام کند.

حسین امیرعبداللهیان که در گذشته معاون وزیر خارجه بوده و اکنون خود را “دبیرکل کنفرانس بین المللی حمایت از فلسطین” می نامد، بازگشایی این تونل باستانی را که عملیات حفاری آن به انجام رسیده است، “اقدامی تحریک آمیز و ضد اسلامی نامید و از یونسکو (نهاد فرهنگی تربیتی سازمان ملل) خواستار شد که علیه آن اقدام کند.

واکنش امیرعبداللهیان در حالی بیان می شود که وظیفه یونسکو حمایت از حفریات باستان شناسی و شناخت گذشته است.

اورشلیم سه هزار سال پیش توسط حضرت داود بنا گردید و جایگاه بیت المقدس یهود بوده و زیر خاک هر نقطه آن، وجب به وجب، آثار تاریخی از حضور یهودیان و فرهنگ و تمدن آنان یافت می شود.

امیرعبداللهیان سران کشورهای عرب را به واژه های بی ادبانه مورد توهین قرار داد که چرا در برابر این کشفیات فرهنگی باستان شناسان اسرائیلی سکوت کرده اند.

خشم این فرد، به ویژه متوجه به این واقعیت شده که دیوید فریدمن سفیر ایالات متحده در اسرائیل، در آئین گشایش این تونل باستانی حضور داشته است.

این راه زیرزمینی “مسیر زائران” نامیده می شده و در دوران باستان، یهودیان از طریق آن، خود را به صحن بیت المقدس می رسانده اند که بر روی تپه صیون برپا بوده است. این نیایشگاه مرکزی یهودیان، که نماد دین یهود و ملیت یهودیان بود، دو هزار سال پیش ویران شد و ششصد سال پس از آن، مسجد الاقصی به روی خرابه های آن برپا گردید که هنوز هم برقرار است.

حکومت ایران که از نابودی اسرائیل سخن می گوید، خواهان بسیج کشورهای مسلمان گردید که اسرائیل حفاری های باستانشناسی از این قبیل را متوقف سازد، تا اسناد و آثار باستانی بیشتری به دست نیاید که حاکی از نقش یهودیان در برپایی و اداره اورشلیم باشد.

رژیم ایران، سرزمین اسرائیل را متعلق به اسلام و فلسطینیان می داند و خواهان نابودی این کشور است و اورشلیم را “قدس اشغالی” می نامد. شوربختانه، برخی تلویزیون ها و رسانه های فارسی زبان برون مرزی نیز، برای خشنودی رژیم ایران، نام اورشلیم را تحریف کرده و آنجا را “بیت المقدس” می خوانند و این در حالی که بیت المقدس نام نیایشگاه مرکزی یهودی به روی تپه صیون در مرکز اورشلیم است که سه هزار سال پیش به دستور حضرت داود، و توسط فرزندش حضرت سلیمان برپا گردید.

این دالان زیرزمینی، چهار روز پیش (یکشنبه) بازگشایی شد که در آن، فرستادگان صلح آمریکایی نیز حضور داشتند.
صائب عریقات از وزیران دولت خودگردان فلسطینی به این رویداد به شدت اعتراض کرد، ولی هیچیک از کشورهای عرب واکنشی نسبت به آن نشان نداد.

سفیر ایالات متحده در اسرائیل آخرین کلنگ را برای گشایش تونلی فرود می آورد که مسیر ورود زایران یهودی به صحن بیت المقدس در ایام باستان بوده است

10 دیدگاه‌

 1. درسته ک سرزمین فعلی فلسطین دوران باستان سرزمین یهودیان بوده..پس امریکای فعلی هم مال سرخپوستان بوده ک غضب شده کشور آذربایجان هم جزیی از خاک ایران بوده..پس الان برن ادعای مالکیت بکنن؟

  • عجیبتر آنکه نمیخواهند بفهمند بلایی که اعراب بادیه نشین در هزار و چهارصد سال قبل با قتل و تجاوز بر سر ایران متمدن آن روزگار آوردند، میراث دگماتیسم اسلامیست که فقط قصد دارد با زبان زور و غیرمنصفانه سخن بگوید.

  • همیشه در طول تاریخ تعداد یهودیان ساکن اورشلیم بیشتر از دیگر ادیان بوده است . قبله ما در این سرزمین است مگر میشود . اورشلیم ۴ محله قدیمی داشت که دو محله بزرگ آن برای یهودیان بود و یک محله برای مسیحیان و بعدها ارامنه ای که به اسرائیل قبل از استقلال کوچ کرده بودند ( اسرائیل در آن زمان به دست عثمانی‌ها و مسلمانان اشغال شده بود ) و محله چهارم هم یک محله تقریباً جدیدتر و کوچکتر که مسلمانان ساکن آن بودند . پس به راحتی میتوان تفاوت اینها را فهمید . حتی در زمان حمله مسلمانان همیشه اسرائیلیان درون اسرائیل زندگی میکردند .

 2. درود.
  عجیب از کوته فکری سران رژیم ایران که اولا خود را مکلف به اداره ی امور دیگران و مدعی حراست از داشته و نداشته ی آنان میدانند ولی غافل از احوال مردم خویشند و در ثانی لحظه ای به این فکر نمی کنند که تمدن یهودیان، قدیمی ترین و برترین تمدن انسانیست، تمدنی که در آن از نجوم و طب گرفته تا علوم مابعدالطبیعه همه با سر منشاء علم یدنی پیامبران آسمانی همچون ایراهیم و داوود و یعقوب پایه گذاری شده و حراست و محافظت شده است. این بی خردان امروزی کجا و احکام و اعمال مردمان پیرو سلیمان و موسی کجا؟ امیدوارم روزی بفهمند آنچه روی میدهد میراث تخیلاتشان است نه تفکراتشان چرا که منطق، حلقه ی مفقوده ی اندیشه ی متحجرانه ی آنهاست.
  همیشه پیروز، اورشلیم مقدس، اسرائیل عزیز.

 3. مسائل سیاسی هرگز نباید عاملی برای نابودی و یا چشم پوشی از یک‌واقعیت تاریخی یا یک اثر تاریخی شود . در طول تاریخ اسلام بودند همچون سعد ابن ابی وقاص که تمام مجسمه ها ، کتب دانشگاهی ،اشعار و مجموعه دانش بشری را به بهانه آنکه در قرآن موجود است ، از بین بردن و آتش زد .یا نقاشی ها و تصاویر انسانی را محو نمود . اکنون ایران ما نیز در دست تاراج گرانی خودی و مردمی افتاده که سابقه فرهنگی و تاریخی مردم را به بهایی اندک فروختند و می فروشند. ملت متمدن ملتی است که در حفظ جایگاه تاریخی خود با مدارک و مستندات کوشا باشد . اثبات اینکه چه کسی صاحب اسرائیل است باید گفت : دموکراسی صاحب اسرائیل است . و اگر در دستان پلشتیان بود تا کنون هرگونه نماد یا آثار تاریخی نه تنها قوم یهود بلکه سایر اقوام قبل از اسلام را نیز منهدم میکردند . ورود هر تمدنی به یک سرزمین باعث تحول آن گونه یا نژاد انسانی شده است .شاید اگر انگلوساکسونها نبودند یا قوم یهود یا ایران باستان یا روم باستان ، بسیاری از اقوام آدم خوار بودند یا با قوانین بدوی خود در جهان پیرامون خود هیچ تغییری نمی دادند. البته باید پذیرفت که آمریکاییها اقوام سرخپوست را نیز به زندگی اجتماعی وارد کردند و تمدن آنها را محترم شمرده اند . تاریخ نشان میدهد که سرزمینها دست به دست چرخیده اند ، حکومتها تغییر کرده اند . سکه های زیادی به نام اقوام و مذاهب و دیکتاتورها یا دموکراسیها ضرب شده است . ولی هیچکدام دلیل بر این نیست که صاحبان اصلی یک سرزمین از نظر تاریخی نادیده گرفته شوند . همه حق دارند حتی آدم خواران آمازون که از پیشینه اجدادی خود حفظ و حراست کنند ، ولی آیا بهتر نیست بجای آدم خواران آمازون تمدنی جدید برای حفظ نسل بشر و بهزیستی نوع بشر افتخارات این آدم خواران را نوع جدیدی از زندگی سعادتمندانه سوق دهد. آیا بهتر نیست بجای اسلام راستین که در طول تاریخ فقط با خون شهیدان تغذیه شد و به زور شمشیر گسترش یافت و برده داری از زنان و مردان را جزو پیشینه تاریخی دانست و میداند ، تمدنی جدید نشاندهنده روش زندگی، قوانین ، نوع نگاه به انسان از نظر شروع کننده زندگی متمدنانه به جهانیان نشان داده شود . اگر تخت جمشید نشان از شروع یک‌تمدن است بایستی هر تمدنی در جهان مورد ستایش قرار گیرد اگر موجب سعادت بشریت شده است . ما اگر چه ایرانی هستیم ولی از تمدن و فرهنگ اجداد خود بسیار دوریم .چرا که پندار نیک ،گفتار نیک و کردار نیک سرلوحه بسیاری از ما نیست ،پس نمیتوانیم حافظ میراث هزاران ساله باشیم . میراث های ما توسط همین مردم ما دزدیده و فروخته میشود یا بسیاری با بی تفاوتی و عدم احساس مسولیت وظیفه فرهنگی خود را در سکوت میبینند . اسرائیل برای حفظ و نشر آثار خود حق دارد سکوت نکند چراکه بغیر از دلایل سیاسی و مذهبی قدرت حفظ حتی تکه ای از اجر هزاران ساله را دارد . دروود

 4. رژیم اسراییل از نامها و واژه‌های قدیمی یهودی حمایت میکند، ولی متاسفانه سفیر اسرائیل در آمریکا برای خشنودی اعراب، خلیج‌فارس را با واژه جعلی عربی نام میبره، حال باید پرسید که چرا رژیم اسلامی حاکم بر ایران مکرر از مبارزه با اسراییل صحبت میکنه. رژیم حاکم بر اسراییل حتی به حقوق یهودیان هم خیانت میکنه وای به دیگران.
  به امید آزادی اسراییل و ایران از چنگال رژیم‌های عقب مانده عقلی.

 5. سپاس از شما که همیشه حقایق را بیان میکنید و درود بر استاد منشه امیر بزرگوار که در تمام مصاحبه های تلویزیونی خودشان با شبکه های مختلف این تذکر را میدهند که نام اورشلیم نام حقیقی و اصیل است . جمهوری اسلامی ولایت وقیح بداند اورشلیم برای یهودیان است و همیشه برای یهودیان خواهد ماند . هرگز نمیتوانند اسناد تاریخی این سرزمین را انکار کنند . درود بر اورشلیم و درود بر اسرائیلیان جهان (نئو هاگانا ایران)

 6. بنی اسراییل عرضه داشت و زمینی که خد.ا بهشون هدیه داده بود رو، بعد از چند هزار سال، از دزد های مسلمان و غیره، پس گرفتند،
  هدیه ای که خد.ا هرگز از بنی اسراییل پس نخواهد گرفت،
  و این واقعیت، برای مسلمانانی مثل تو درد آوره،
  و بدون، که با فتنه های امثال تو تغییری در اراده خد.ا ایجاد نمیشه،
  >>> مگر اینکه مرض درونت به تو وانمود بکنه <<<

  حرفی هست؟

 7. نمی‌شود هم با ارمنستان روابط صمیمانه داشت و در عین حال خواستار محو اسرائیل از نقشه ج‍‌هان بود

Comments are closed.