امیرعبداللهیان خطاب به بریتانیا: بهتر است لندن به تعهدات معوقه خود عمل کند. 

حسین امیرعبداللهیان،  دستیار ویژه رئیس مجلس در امور بین‌الملل با اشاره به دیدار خود با راب مک ایر سفیر انگلیس در تهران گفت: تاکید کردم، بهتر است لندن به تعهدات معوقه خود عمل کند. مذاکره برای مذاکره بازی تکراری و بی‌حاصل است. دو کشور ظرفیت همکاری زیادی دارند.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس پیشتر  درباره نازنین زاغری شهروند دوتابعیتی انگلیسی-ایرانی که در ایران زندانی است، گفت که اگر او پس از جلسه استماع دادگاهی که امروز (دوشنبه ) برگزار خواهد شد دوباره به زندان بازگردانده شود، روابط انگلیس و ایران تغییر بنیادینی کرده و با عملکرد تهران خراب می شود.

دومینیک راب وزیر خارجه انگلیس، پیشتر گفته بود:  ما به وضوح گفته‌ایم که اگر نازنین به زندان بازگردد این موضوع مذاکرات ما و پایه و اساس این مذاکرات را در موقعیتی کاملا جدید قرار می دهد.

امیر عبداللهیان افزود: سفیر خواستار مذاکرات بیشتر حکومت اسلامی ایران است به او تاکید کردم، بهتر است لندن به تعهدات معوقه خود عمل کند. مذاکره برای مذاکره بازی تکراری و بی‌حاصل است. دو کشور ظرفیت همکاری زیادی دارند».

وی توضیح بیشتری درباره این دیدار نداد.

نازنین زاغری که اکنون در حبس خانگی به سر می برد، در سال ۲۰۱۶ در ایران به اتهام جاسوسی بازداشت شده و به زندان رفت.

راب بازداشت نازنین و دیگر دو تابعیتی‌ها در ایران را بی دلیل خواند.

وزیر خارجه انگلیس  افزود که به تهران هشدار داده شده است که هیچ اقدامی برای آغاز روندی جدید علیه زاغری نباید اتفاق بیافتد.

نازنین زاغری که با حکم محکومیت جاسوسی تحت نظر دستگاه قضایی و سازمان زندان‌های ایران است با اتهام جدیدی مواجه شده است.  وکیل تعیینی وی ضمن حضور در دادگاه انقلاب در حال مطالعه پرونده جدید وی است.

پیشتر محمد جواد ظریف وزیر خارجه در مورد نازنین زاغری به موضوع اصل سیستم تفکیک قوا در ایران اشاره کرده و گفته بود تصمیم‌گیری در مورد آن در اختیار قوه قضائیه ایران است .

این در حالی که وی پیشتربه  وزیر خارجه وقت بریتانیا پیشنهاد داده بود که بدهی خرید تانک‌های چیفتن را به ازای آزادی نازنین زاغری پرداخت کند. او اعلام کرد آماده وساطت برای این کار بود اما جرمی هانت موضوع را “باج‌خواهی” دانست.

 

 

ظریف  به بحث مبادله نازنین زاغری به ازای تسویه بدهی لندن به تهران اذعان کرد. و گفت قرار بود برای آزادی نازنین زاغری، شهروند ایرانی بریتانیایی را به ازای تسویه بدهی ۴۰ ساله لندن به تهران پادرمیانی کند.

پیشنهاد این بوده که بریتانیا ۴۰۰ میلیون پوند بدهکاری به ایران را بپردازد و ظریف متقابلا برای آزادی نازنین زاغری – رتکلیف از زندان تلاش کند.

بدهی ۴۰۰میلیون پوندی لندن به تهران، به خاطر پیش‌پرداخت خرید تانک‌های چیفتن در سال ۱۹۷۶است که به علت روی کارآمدن رژیم ایران  تحویل داده نشدند.

ظریف گفت به عنوان وزیر خارجه هیچ نقشی در تصمیمات قضایی برای یک شهروند ایرانی ندارد،  اما در عین حال افزود: می توانم برای فرد خارجی متهم به جاسوسی، دلالی کنم  و به دادگاه پیشنهاد مبادله بدهم.

نازنین زاغری، کارمند بنیاد تامسون رویترز، در  فروردین ۱۳۹۵ در زمان بازگشت از سفری خانوادگی در فرودگاه بازداشت و سپس به اتهام تلاش برای “براندازی” و “جاسوسی” به پنج سال زندان محکوم شد.  او تابعیت دوگانه دارد اما ایران چنین چیزی را برای یک شهروند ایرانی به رسمیت نمی‌شناسد.

نشریه گاردین نوشته بود:  گاوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا با پیشنهاد مربوطه به شدت مخالفت کرده و گفته که پرداخت این بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی به ایران آن هم در شرایط که آمریکا در تلاش محدود کردن منابع مالی سپاه پاسداران است، از نظر سیاسی شدنی نیست.