امیرنشین بحرین از نخست وزیر و وزیر خارجه اسرائیل دعوت به دیدار کرده که هفته آینده انجام می شود

برای نخستین بار در تاریخ نزاع اعراب با اسرائیل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اعلام داشت که در روزهای آینده یک دیدار رسمی از بحرین به عمل خواهد آورد. آگاهان گفتند که چند روز پس از این بازدید، وزیر خارجه گبی اشکنازی نیز به منامه خواهد رفت و انتظار می رود مورد استقبال گرم قرار گیرد.

با آن که مصر و اردن در رسیدن به صلح با اسرائیل، در میان کشورهای عرب پیشگام بودند، ولی بنا بر ملاحظات سیاسی و منطقه ای، هرگز نخست وزیر اسرائیل را به کشور خود دعوت نکردند و اکنون امیرنشین کوچک بحرین است که این نقش را به عهده می گیرد.

دولت بحرین می کوشد هرچه بیشتر به اسرائیل نزدیک شود و در پناه این کشور قرار گیرد، زیرا در میان امیرنشین های جنوب خلیج فارس، بحرین مورد شدیدترین حملات تخریبی رژیم ایران قرار دارد – گرچه هنوز نتوانسته است به نظام حکومتی آن جزیره آسیب برساند.

نتانیاهو روز گذشته (سه شنبه) به طور رسمی تایید کرد که سفر به بحرین انجام خواهد شد، ولی تاریخ آن را ذکر نکرد. اما منابع آگاه گفتند: از آن جا که گبی اشکنازی وزیر خارجه حدود ده روز دیگر به منامه خواهد رفت، نتانیاهو مایل بود که خود در این راه پیشگام گردد و نخستین شخصیت رسمی اسرائیل در دیدار از بحرین باشد.

در یک گزارش آمد که نتانیاهو تلفنی با ولیعهد بحرین، امیر سلمان بن حمد آل ثانی و همچنین با نخست وزیر بحرین گفتگوی تلفنی داشت و درباره این سفر تصمیم نهایی گرفته شد، ولی تاریخ آن هنوز تعیین نشده است.

نخست وزیر در یک پیام توییتری نوشت که با آن دو شخصیت ارشد بحرینی تلفنی گفتگو کرده و آن ها او را به دیدار از منامه دعوت کرده اند و این سفر در آینده بسیار نزدیک صورت خواهد گرفت.

امیرنشین بحرین همیشه با یهودیان، و به ویژه یهودیان آمریکایی و بازرگانان آنان مناسبات خوبی داشته و در یک سال اخیر بر شمار یهودیانی که در بحرین اقامت جسته اند افزوده شده است.

برخلاف امیرنشین هایی مانند امارات عربی متحده و قطر که دارای منابع سرشار نفت و گاز هستند، بحرین از امکانات مالی گسترده برخوردار نیست و به تجربیات اسرائیل در امور آبادانی نیز بسیار نیاز دارد.

امارات عربی متحده نیز، با وجود ثروت کلان خود، روز گذشته (سه شنبه) از سرمایه گذاران خارجی دعوت کرد به آن کشور بروند و به سرمایه گذاری دست بزنند و تکنولوژی های نوین را وارد آن سرزمین سازند.