امیرنشین بحرین نیز با اسرائیل پیمان دوستی و همکاری بست که برای دو کشور می تواند بسیار سودآور باشد

میهمانان اسرائیلی و آمریکایی از هواپیمای العال در فرودگاه منامه پیاده می شوند و مقامات دولت بحرین از آن ها استقبال می کنند

ساعاتی پس از آن که هفت توافقنامه دوستی و همکاری بین اسرائیل و امیرنشین بحرین در منامه امضا شد، بامداد امروز (دوشنبه) نخستین هواپیمای بازرگانی از امیرنشین ابوظبی در فرودگاه اسرائیل به زمین نشست و بدین سان روابط اسرائیل با امارات عربی متحده در فرودگاه بین المللی بن گوریون در مرکز اسرائیل به زمین نشست و بدین ترتیب مناسبات دو طرف وارد مرحله عملی گردید.

شب گذشته، در یک رویداد تاریخی مهم در یک ماه اخیر، نمایندگان ارشد اسرائیلی و وزیر خارجه بحرین هفت پیمان همکاری در امور مختلف امضا کردند که رشته های بسیار مهمی را در امور بازرگانی و تکنولوژی و همکاری های کشاورزی و آبیاری شامل می شود.

بحرین، بر خلاف امارات عربی متحده، یک کشور ثروتمند نیست و اکنون چندین سال است که خود را برای دوران “پسا نفت” آماده می سازد – بدین مفهوم که بحرین می کوشد خود را از نظر فنی و تکنولوژی و تامین رفاه مردم، به مرحله ای برساند که پس از پایان گرفتن درآمد نفت، بتوان حداکثر راحتی را برای شهروندان تامین کرد.

اسرائیل در دو زمینه تکنولوژی و کشاورزی در ردیف بهترین ها در جهان قرار دارد و می تواند کمک های بزرگی برای رسیدن به این هدف، در اختیار بحرین قرار دهد.

این واقعیت که وزیر دارایی ایالات متحده، استیو منوچین، از جمله شخصیت هایی بود که در سفر به بحرین و امضای قراردادها حضور داشت، نشان سهم مهم دولت واشنگتن در نزدیک کردن امیرنشین ها به اسرائیل می باشد.

آئین استقبال رسمی از هیات نمایندگی اسرائیل توسط وزیر خارجه بحرین در فرودگاه منامه

صرفنظر از اهمیت سوق الجیشی که همکاری با بحرین، برای اسرائیل دارد، آن جزیره از سال ها پیش به یک مرکز بانکی و بازرگانی مهم جهانی مبدل گردیده و این امر می تواند برای گسترش صادرات اسرائیل و معاملات بانکی و بیمه و دیگر خدمات بازرگانی نقش مهمی داشته باشد.

روابط غیرعلنی اسرائیل با امیرنشین های حوزه خلیج فارس از سال ها پیش و به عبارت دقیق تر، از سال ۱۹۹۳ یعنی زمان امضای پیمان صلح اسرائیل و فلسطینی ها موسوم به پیمان اوسلو آغاز شد. ولی به دستور مصر، برای مدلت سالیان مدید به رکود کشانده شد، ولی از هنگامی که تهدیدهای جنگی از جانب رژیم ایران علیه امیرنشین ها به صورت جدی درآمد، از حدود دوازده سال پیش دوباره شکوفا شد و اکنون دولت ایالات متحده و شخص پرزیدنت ترامپ هستند که با تشویق های گسترده خود، امیرنشین ها را به همکاری با اسرائیل می کشانند.

اکنون اسرائیل در انتظار عربستان سعودی و سودان و چند کشور دیگر است که به این روند بپیوندند که یکی از مفاهیم آن، محاصره کامل رژیم اسلامی در تهران است که همانند گذشته شعار “مرگ بر اسرائیل” سر می دهد و از طریق حوثی های یمن، می خواهد موجب سقوط رژیم سعودی در عربستان شود.

دولت بحرین، پس از کشورهای مصر، اردن و امارات، چهارمین کشور عربی است که به طور رسمی به روند صلح با اسرائیل می پیوندد.