امیرنشین قطر، با موافقت اسرائیل، پانزده میلیون دلار دیگر به غزه منتقل کرد

امیرنشین قطر، با موافقت اسرائیل، پانزده میلیون دلار دیگر به غزه منتقل کرد

انتقال کمک مالی امیرنشین قطر به ساکنان نوار غزه، شب گذشته عملی شد و رسانه های همگانی خبر دادند که مبلغ پانزده میلیون دلار پول نقد، در چندین چمدان، از اسرائیل به غزه منتقل گردید. این مبلغ بخش دیگری از کمک مالی ۱۴۰ میلیون دلاری است که قطر به گروه حماس که بر غزه تسلط دارد قول داده بود و تاکنون جمعا سی میلیون دلار آن پرداخت شده است.

قطر همچنین مبلغ ده میلیون دلار بابت انتقال گازوئیل به غزه برای ادامه راه اندازی نیروگاه برق آن جا پرداخت کرد. امیر نشین قطر شش ماه پیش نیز مبلغ مشابهی را به حماس برای خرید گازوئیل از اسرائیل هدیه کرده بود.

اسرائیل در حالی با انتقال این پول موافقت کرده که سازمان های ترور فلسطینی در غزه قول دهند که از شدت خشونت نسبت به اسرائیل خواهند کاست. ولی معلوم نیست که این تعهد تا چه زمانی می تواند اعتبار داشته باشد.

ساعاتی پیش از انتقال این پول، افرادی از داخل نوار غزه به سوی سربازان اسرائیلی که از خط مرزی گذشته و وارد غزه شده بودند تیراندازی کردند. ولی به سربازان اسرائیلی آسیبی نرسید. این حادثه در ناحیه خان یونس در غزه رخ داد و به دنبال تیراندازی، سربازان اسرائیلی ماموریت خود را ناتمام گذاشتند و به خاک کشور بازگشتند. محل این حادثه در فاصله کوتاهی از خاک ارائیل قرار داشت. درباره ماهیت این ماموریت نظامی، گزارشی منتشر نشده است.

قطر می گوید که مبلغ پانزده میلیون دلار اهدایی، برای توزیع بین افراد بی بضاعت غزه است. حکومت اسلامی ایران نیز پیشتر اعلام کرده بود که بیش از ششصد هزار دلار به این منظور به غزه می فرستد. ولی هیچ اطمینانی وجود تدارد که این مبلغ به دست مردم برسد. گمان بر آن است که حماس بخش اعظم این مبلغ را برای پرداخت حقوق ماهیانه افراد مسلح خود و همچنین امور جنگی و تروریستی مصادره می کند. شماری از احزاب اوپوزیسیون در اسرائیل موافقت دولت نتانیاهو را با انتقال پول های اهدایی قطر به غزه مورد انتقادهای گزنده قرار داده و آن را نشانه ترس و کوتاه آمدن دولت او دانسته اند. ولی دولت کنونی می گوید که ملاحظات انسان دوستانه موجب اتخاذ این تصمیم شده بود. دولت می گوید که فهرست اسامی کسانی که این پول ها به آنان پرداخت شده، به اسرائیل ارائه گردیده است. ولی معلوم نیست که این فهرست تا چه حد حقیقی و قابل اطمینان باشد.