امیرنشین قطر نود میلیون دلار پول نقد به حماس می دهد، ولی سنوار می گوید که نبرد با اسرائیل ادامه می یابد

نمای دیگری از آتش سوری در گرمخانه که به یک تروریست فلسطینی نسبت داده شده است

در خط مرزی اسرائیل با نوار غزه، گرچه پیشتر ارزیابی شده بود که از شدت آشوب و خشونت کاسته خواهد شد، روز گذشته (آدینه) یک رشته اغتشاشات شدید رخ داد، ولی کسی کشته نشد. در عین حال چند مورد پاره کردن جدار مرزی رخ داد که در یک مورد، فرد فلسطینی با داشتن مواد آتش زا به داخل اسرائیل رخنه کرد و یک گرمخانه را به آتش کشید. دو فلسطینی نیز بازداشت شدند.

اساس ارزیابی در مورد فروکش کردن نسبی تظاهرات جمعه، آن بود که امیرنشین قطر حاضر به انتقال نود میلیون دلار به غزه شده تا به مدت شش ماه آینده حقوق ماهیانه کارمندان پرداخت شود. گُمان آن بود که با این کار، ممکن است از خشونت در خط مرزی با اسرائیل متوقف شود و یا حداقل آن که به میزان زیادی کاهش یابد.

یحیی سِنوار سرکرده حماس در غزه، روز گذشته (آدینه) هنگام دریافت چمدان های حاوی پانزده میلیون دلار، گفته بود که حماس شرافت خود را به پول نمی فروشد و با اسرائیل کنار نخواهد آمد و اگر توافقی صورت گرفته، با دولت قطر بوده و با آن چه که وی “کیان صهیونیستی” نامید ارتباطی نداشته است.

یک دیپلمات ارشد قطری، به نام محمد العِمادی که در اتومبیل خود سه چمدان حاوی پانزده میلیون دلار پول نقد حمل می کرد وارد غزه شد تا این مبلغ را به دولت حماس تحویل دهد. ولی برخی فلسطینی ها اتومبیل او را سنگباران کردند و نگذاشتند که او پیاده شود.

در عین حال، هنگامی که این فرستاده به نزدیکی خط مرزی با اسرائیل رسید تا به چشم شاهد انجام تظاهرات باشد، مورد استقبال گرم گروهی از حاضران قرار گرفت.

اسرائیلی های آبادی های پیرامونی غزه، بر دولت اسرائیل همچنان خشم گرفته اند که چرا برای پایان بخشیدن به تعرضات فلسطینی  و آتش زدن لاستیک و صدای انفجارها و جلوگیری از عملیات ایجاد حریق، به اقدامات ریشه ای دست نمی زند.

در روزهای اخیر گروهی از دانش آموزان دبیرستان ها در آبادی هایِ پیرامونی، به یک راه پیمایی اعتراضی دست زده و تاکید می کنند که زندگی بر مردم اسرائیل تلخ شده و دولت باید به اقدام اساسی دست بزند. قرار است رئیس جمهوری اسرائیل با این دانش آموزان دیدار کند.

امروز (شنبه) خبر رسید که اسرائیل و امیرنشین قطر به این توافق رسیده اند که یک خط دریایی مستقیم بین غزه و قطر برقرار شود که اسرائیل بر آن نظارت امنیتی کامل داشته باشد و از طریق این خط ، مایحتاج اهالی غزه تامین گردد.

این پیشنهاد سال گذشته از جانب رجب طیب اِردوغان رهبر ترکیه عنوان شد. ولی او حاضر نبود اسرائیل بر آن نظارت امنیتی داشته باشد و طرح دولت ترکیه عملی نشد.

قطر که در رقابت شدید با عربستان سعودی می باشد، یک رشته روابط آشکار و پنهان با اسرائیل دارد و تا کنون صدها میلیون دلار به حماس در غزه کمک کرده – ولی اکثر این پول ها در راه تقویت توان تروریستی سازمان های فلسطینی هزینه شده است.