امین الحق، دستیار پیشین اسامه بن‌لادن، که آمریکا برای دستگیری‌اش جایزه تعیین کرده بود، وارد افغانستان شد

بنابر گزارش‌ها، امین الحق، دستیار سابق اسامه بن لادن و رهبر ارشد القاعده، دیروز دوشنبه (۳۰ اوت)، پس از تسلط تروریست‌های طالبان بر افغانستان، به شهر خود در استان ننگرهار افغانستان بازگشته است.

ویدیوی ورود کاروان خودروهای حامل امین الحق از پاکستان به ولایت ننگرهار، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است (فیلم زیر).

امین الحق یکی از نزدیکان اسامه بن لادن رئیس سابق القاعده بود که در سال ۲۰۱۱ توسط نیروهای آمریکایی در ابوت آباد پاکستان کشته شد. دقیقا ۲۰ سال پیش در منطقه تورابورا، بن‌لادن مخفی شده بود و با آمریکایی‌ها پیکار می‌کرد. اکنون، امین‌الحق دقیقا به این مکان بازگشته است.

فیلم‌های ضبط شده، عبور امین الحق، رئیس سابق گارد سیاه بن لادن، را از یک ایست بازرسی در استان ننگرهار، در قالب یک کاروان بزرگ نشان می‌دهد.

الحق با کاروان بزرگی از نیروهای طالبان با سلاح‌های جدید همراهی می‌شد. در این فیلم مشاهده می‌شود که چند نفر به سمت الحق رفتند تا با او دست بدهند و عکس سلفی بگیرند.

ویدئوی الحق، شاهدی بر این واقعیت است که فرماندهان القاعده، اکنون از امنیت کافی برخوردارند تا در افغانستان تحت کنترل طالبان، در ملاء عام ظاهر شوند.

هنوز مشخص نیست که  آیا الحق برای نخستین بار است که به زادگاه خود در شرق افغانستان بازمی‌گردد یا ابنکه او از زمان آزادی از زندان‌های پاکستان در سال ۲۰۱۱، در افغانستان بوده است.

رهبران و تروریست‌های القاعده در افغانستان، در دو دهه گذشته از تروریست‌های طالبان حمایت کرده‌اند. شهرهای پاکستان و مناطق قبایلی در دو دهه گذشته، به عنوان پناهگاه امن گروه تروریستی القاعده عمل کرده‌اند.

از تورا بورا، تا زندان پاکستان، تا ننگرهار

الحق کار خود را به عنوان یک تروریست جهادی با عضویت در حزب اسلامی اسلامی (HIK، زیرمجموعه‌ای از گروه حزب اسلامی) آغاز کرد که توسط مولوی محمدیونس خالص تأسیس شد و در مطرح شدن اسامه بن لادن نقش داشت.

الحق به عنوان رهبر گارد سیاه، اسامه بن لادن را در نبرد سال ۲۰۰۱ در تورا بورا در استان ننگرهار همراهی کرد. الحق به بن لادن و دیگر رهبران ارشد القاعده کمک کرد تا از حمله آمریکا و شبه نظامیان افغان به مجموعه غارها فرار کنند و به پاکستان بگریزند.

گفته می شود در جریان درگیری‌های مجدد در تورا بورا در تابستان ۲۰۰۷، که توسط انورالحق مجاهد، پسر ارشد محمدیونس خالص رهبری می شد، زخمی شد و از مرز فرار کرد و به پاکستان گریخت.

الحق در سال ۲۰۰۸ توسط نیروهای امنیتی پاکستان در شهر لاهور بازداشت شد. لاهور، خانه لشکر طیبه، گروه تروریستی تحت حمایت پاکستان است که زیرساخت های قابل توجهی در این شهر دارد. او در سپتامبر ۲۰۱۱ به بهانه “فقدان شواهد” از زندان‌های پاکستان آزاد شد. مقامات پاکستانی اعلام کردند که ارتباطات الحق با القاعده “قابل اثبات نیست” و وی همچنین “از سلامت کامل برخوردار نیست”.

گفته می شود که او از سال ۲۰۱۱ که از زندان آزاد شد، ناپدید گشت تا اینکه دیروز در ننگرهار و در میان استقبال طالبان دیده شد.