انتخابات زود هنگام اسرائیل فردا برای سومین بار برگزار می شود، ولی برنده مشخصی نخواهد بود 

بنی گانتس رهبر جبهه حزبی آبی و سفید نتانیاهو را متهم ساخت که به علت پرونده هایی که در آن ها به فساد مالی و سوء استفاده از قدرت متهم گردیده، حق ندارد خواهان ادامه نخست وزیری باشد

یک روز مانده به انتخابات پارلمانی در اسرائیل، دو رقیب اصلی این کارزار، یعنی بنیامین نتانیاهو و بنی گانتس در دو مصاحبه رادیویی جداگانه شرکت کردند و هر یک کوشید دستاوردهای خویش و برنامه هایی را که برای آینده اسرائیل دارد تشریح کند و از دارندگان حق رای بخواهد که به او رای دهند.

قرار است شهروندان اسرائیل فردا (دوشنبه) در چارچوب دور سوم انتخابات زود هنگام به پای صندوق های رای بروند. ولی ارزیابی ها همچنان بر این گمان استوار است که این بار نیز هیچیک از دو حزب لیکود به رهبری نتانیاهو و آبی و سفید به رهبری بنی گانتس موفق نخواهد شد ۶۱ کرسی لازم از ۱۲۰ کرسی پارلمان را به سوی خویش بکشد تا بتواند کابینه آینده را برپا سازد. بر این اساس، بعید نیست که انتخابات به دور چهارم کشیده شود . مگر آن که برخی احزاب روش ملایمتری در پیش گیرند و با جبهه رقیب حاضر به همکاری باشند.

در مصاحبه ای که بامداد امروز (یکشنبه) از رادیوی ملی اسرائیل پخش شد، بنیامین نتانیاهو از کارنامه خویش در طول بیش از دوازده سال نخست وزیری به گرمی دفاع کرد و از جمله گفت که او در این مدت توانسته است اقتصاد اسرائیل را بسیار قوی سازد، با ایالات متحده دوستی بسیار نزدیکی برقرار کند، به کشورهای عرب نزدیک شود و بکوشد یک ائتلاف بین المللی علیه حکومت اسلامی ایران و برنامه های اتمی و موشکی آن برپا سازد. نتانیاهو گفت که او باید در پست نخست وزیری بماند تا همه این نقشه ها و برنامه های دیگر را به اجرا درآورد.

در یک مصاحبه جداگانه، بنی گانتس رهبر جبهه حزبی آبی و سفید نتانیاهو را متهم ساخت که به علت پرونده هایی که در آن ها به فساد مالی و سوء استفاده از قدرت متهم گردیده، حق ندارد خواهان ادامه نخست وزیری باشد. گانتس گفت که پس از انتخابات، حاضر است با حزب لیکود یک دولت ائتلافی برپا سازد، به شرط آن که نتانیاهو در آن عضویت نداشته باشد.

گانتس که در گذشته رئیس ستاد ارتش در دوران نخست وزیری نتانیاهو بوده، در سخنان خود یادآور شد که دو هفته پس از انتخابات فردا، نتانیاهو باید در دادگاه روی نیمکت متهمین بنشیند و از خود دفاع کند. گانتس گفت که چنین فردی فرصت نخواهد داشت به امور کشوری بپردازد.

در پاسخ به این سخنان گانتس، نخست وزیر گفت که مردم اسرائیل هستند که در رای گیری فردا دیدگاه خود را در این زمینه بیان خواهند کرد. نتانیاهو نهاد دادستانی کل را متهم ساخت که از دیرباز او را نشانه گرفته و می کوشد که به هر قیمت شده، وی را محکوم سازد.

در آخرین نظرسنجی آمده است که حزب لیکود یک کرسی از حزب آبی و سفید پیشی گرفته است. نتانیاهو در مصاحبه رادیویی گفت که اگر رای دهندگان، دو کرسی دیگر نیز به او اهدا کنند، به آسانی قادر به برپایی کابینه بعدی خواهد بود.