انتخابات عمومی اسرائیل از بامداد آغاز گردیده و ده شب پایان می یابد و نتایج نهایی تا فردا مشخص می شود

هیات مرکزی نظارت بر درستی اجرای انتخابات

انتخابات عمومی در اسرائیل، از هفت بامداد امروز (سه شنبه) آغاز شده و تا ده شب ادامه خواهد یافت و لحظاتی پس از آن نتایج نمونه رای گیری، توسط شبکه های تلویزیونی اسرائیل اعلام خواهد گردید که کم و بیش نتایج واقعی انتخابات را مشخصی می سازد و می توان ارزیابی کرد که کدام یک از دو حزب بزرگ، برای تشکیل کابینه بعدی بخت بیشتری دارد.

در یک خوزه اخذ رای، شهروندی هنگامی که پاکت را به صندوق می اندازد، از خو د سلفی می گیرد

پیکار انتخاباتی این بار نیز همانند دفعات پیش پرهیجان و حتی گزنده بود و هر یک ار کاندیداهای انتخاباتی، تلاش کردن با انگ بستن به رقیب جدی خود، آراء بیشتری را به سود خویش جلب کند.

با آن که در آخرین نظرسنجی ارزیابی شده بود که چهل درصد از دارندگان حق رای، هنوز تصمیم نگرفته اند به چه حزبی رای دهند، ولی همچنان حزب لیکود و جناح وابسته به آن چهار کرسی از حزب آبی و سفید و احزاب حاشیه ای آن، بیشتر به دست می آورند.

بیست و نه لیست انتخاباتی، امروز با یکدیگر رقابت می کنند که اکثر آنها به حد نصاب نخواهند رسید و به پارلمان راه نخواهند یافت. بیش از شش میلیون نفر از جمعیت هشت و نیم میلیون نفری اسرائیل دارای حق رای هستند. در انتخابات پنج ماه پیش، حدود شصت و پنج درصد از آنان رای دادند، ولی احتمال می رود که این بار، درصد رای دهندگان پائین تر باشد.

برخی از شهروندان می گویند که چون دو جناح راست و میانه تقریبا از نظر قدرت با یکدیگر برابر هستند، ممکن است کشور دوباره به بن بست برسد و انتخابات به دور سوم کشیده شود.

پرزیدنت روبی ریولین رئیس جمهوری، که باید هفته آینده فردی را برای تشکیل کابینه بعدی تعیین کند، امروز به خبرنگاران گفت بیشترین تلاش را خواهد کرد که این بار کار برپایی کابینه با سرعت انجام گیرد و کشور دوباره به بن بست نرسد.

اداره نظارت بر انتخابات، سه هزار تن را مامور ساخته که همه حوزه های اخذ رای را زیر نظر داشته باشند، تا انتخابات به صورت منظم و بدون اشکال برگزار شود. همه این افراد به دوربین فیلمبرداری که روی بدنشان نصب شده مجهز هستند تا از هرگونه تقلب یا اخلال در جریان رای گیری جلوگیری شود.

حزب لیکود به رهبری بنیامین نتانیاهو ادعا کرده بود که برای جلوگیری از تقلب در انتخابات، باید اعضای ناظر از جانب احزاب نیز به دوربین های شخصی مجهز شوند. ولی رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات این خواسته را رد کرد و رقیبان نتانیاهو گفتند که او می ترسد انتخاب نشود و از هم اکنون می خواهد زمینه سازی نماید که بتواند ادعا کند در شمارش آراء تقلب شده است.

پلیس اسرائیل نیز نوزده هزار نفر از افراد خود را برای نظارت بر همه حوزه های رای گیری مامور ساخته است.

از نظر امنیتی نیز، ارتش اسرائیل از شامگاه روز گذشته ورود فلسطینیان به خاک اسرائیل را تا پایان رای گیری امشب، ممنوع ساخت تا از وقوع عملیات خرابکاری احتمالی جلوگیری شود.

نتایج شمارش آراء حداکثر تا بامداد فردا مشخص خواهد شد. ولی نتایج رسمی هفته آینده اعلام خواهد گردید و کوتاه مدتی پس از آن، پرزیدنت ریولین نمایندگان همه احزاب به رایزنی دعوت خواهد کرد تا تصمیم بگیرد که چه کسی را مامور تشکیل کابینه آینده سازد.

بلندپایگان حزب لیکود گفته اند که اگر نتانیاهو در انتخابات امروز پیروزی مورد نظر را به دست نیاورد، ممکن است از رهبری حزب لیکود کنار گذاشته شود.

2 دیدگاه‌

  1. اگر مردم عاقل باشند با اکثریت بالا آقای نتانیاهو را انتخاب خواهند کرد چون در این موقعیت حساس و حمله موشکی ایران بعربستان یک دولت باتجربه باید سرکار باشد نه یک دولت تازه کار

  2. بی تردید در میان تمامی دولتهای پیشین اسرائیل، بنیامین نتانیاهو بهترین سیاست را در قبال جمهوری اسلامی داشت و لذا من به عنوان یک ایرانی نهایت تشکر و تقدیر را از ایشان دارم (هرچند که در مواردی از سیاست داخلی ایشان انتقاد مینمودم).
    امیدوارم که امروز بهترین و شایسته ترین انتخابات در اسرائیل رقم بخورد و دولت آینده اسرائیل (هر که خواهد بود) مسیر قاطع و کوبنده اسرائیل درباره ایران (دوستی ملت و سرنگونی رژیم) را حتی جدی تر از دولت پیشین دنبال نماید.
    در شرایط خطیری که سراسر جهان و بویژه خاورمیانه را فرا گرفته، ملتهای ایران و اسرائیل سخت به دوستی و همکاری هم نیازمندند و امیدوارم که دولت آینده اسرائیل در این مسیر جدیت دوچندان داشته باشد.
    حتی اگر امشب بنیامین نتانیاهو در انتخابات شکست بخورد، در روز آزادی ملت ایران از وی سپاسگزاری شایسته خواهد کرد.

Comments are closed.