انتخابات نمایشی، به یک “نه” بزرگ به رژیم تبدیل شد؛ پایین ترین میزان مشارکت از سال ۵۷ تا کنون

حوزه های خالی رای گیری در انتخابات روز جمعه دوم اسفندماه؛ این انتخابات از سوی مردم تحریم شد

انتخابات نمایشی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که دیروز جمعه (دوم اسفند) برگزار شد، در سایه کشتار معترضین در آبانماه، سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست سپاه پاسداران، بحران شیوع نگران کننده بیماری کرونا در کشور و وضعیت وخیم اقتصادی، در حالیکه از پیش توسط آحاد مردم ایران تحریم شده بود، با قهر ملی از صندوقهای رای روبرو گردید. خبرهای رسیده از ایران حاکی است که میزان مشارکت مردم در تهران و شهرستانها در انتخابات روز گذشته بسیار پایین بوده، به طوریکه شهروندان تهرانی می‌گویند تا کنون در هیچ انتخاباتی، حوزه‌های رای گیری را چنین خالی ندیده بودند.

دیروز جمعه، مقامات اجرایی انتخابات، آمارهای ضد و نقیضی از میزان مشارکت مردم ارائه نمودند. رییس ستاد انتخابات کشور، ساعت ۱۵ و ۶ دقیقه به وقت تهران، آمار مشارکت را ۱۱میلیون، و ۱۲ دقیقه پس از آن، یعنی ساعت ۱۵ و ۱۸ دقیقه سخنگوی ستاد انتخابات، آمار مشارکت را ۹ میلیون تن اعلام کرد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و نخستین میان‌ دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، همزمان در ۲۰۸ حوزه انتخابیه، ۶ هزار و ۱۱۲ شعبه شهری، ۵۷۷ شعبه روستایی و ۴۶۱ شعبه سیار اخذ رأی برای تعیین ۲۹۰ نماینده مجلس شورای اسلامی و ۷ نماینده مجلس خبرگان، از ساعت ۸ صبح روز جمعه دوم اسفند آغاز شد و از همان ساعات نخستین رای گیری، با سردی و عدم حضور مردم در پای صندوقهای رای روبرو گردید، اما رژیم با وجود خالی بودن حوزه‌های رای گیری، برای صحنه آرایی و تبلیغات رسانه‌ای، زمان اخذ رای را در چهار دور پیاپی تا ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه به وقت ایران تمدید کرد.

در این دوره از انتخابات ۵۷ میلیون و ۹۱۸ هزار و ۱۵۹ نفر واجد شرایط رأی دادن بوده اند. تا ساعت تنظیم این خبر آمار دقیقی از میزان مشارکت مردم، از سوی وزارت کشور و ستاد انتخابات منتشر نشده است، اما بررسی گزارش‌ها و اخبار منتشر شده در فضای مجازی، از مشارکت کمتر از ۱۶ درصدی در تهران و حدود ۲۵ تا ۳۰ درصدی در شهرستانها حکایت دارد. مردم ایران به آماری که دستگاههای دولتی از میزان مشارکت در انتخابات ارائه خواهند کرد، اعتمادی ندارند و حکومت را به دروغگویی و دستکاری در آمار واقعی متهم می‌سازند.

انتخابات فرمایشی مجلس یازدهم، در سایه رد صلاحیت های گسترده و بی سابقه برگزار شد، به گونه‌ای که ۹۰ نماینده فعلی مجلس از جمله چهره های سرشناسی همچون محمود صادقی و علی مطهری نیز رد صلاحیت شدند و حتی همان فضای مصنوعی رقابتی میان جناح‌های وفادار به رژیم که در دوره‌های گذشته تبلیغ می شد نیز از میان رفت. ناظران سیاسی برای توصیف این دوره از انتخابات غیر رقابتی و نمایشی، آن را “رقابت میان اصولگراها و تندروها” نامیدند.

علاوه بر تحریم انتخابات از سوی مردم، بسیاری از کنشگران سیاسی در داخل کشور نیز اعلام کردند که در این انتخابات شرکت نخواهند کرد. رد صلاحیت های گسترده تا بدانجا بود که حتی صدای حسن روحانی را هم در آورد و او به تندی زبان به انتقاد از شورای نگهبان گشود.

از سویی دیگر، گزارشهای مردمی نیز از برخی تخلفات آشکار انتخاباتی و خرید و فروش رای توسط کاندیداها در برخی از حوزه‌های رای گیری حکایت دارد. خرید و فروش رای در انتخابات‌های برگزار شده در ایران، امری مسبوق به سابقه است.

میزان مشارکت پایین مردمی در انتخابات روز گذشته، برای حکومت جمهوری اسلامی بحران مشروعیت در پی خواهد آورد و آن رژیم را به شدت نگران خواهد ساخت.

در ایران، گرچه روحانیون تندروی حکومتی مشروعیت نظام جمهوری اسلامی را الهی و مستقل از رای مردم می دانند، اما مقامات سیاسی رژیم و از جمله شخص علی خامنه‌ای، علیرغم نادیده گرفتن حق مردم برای انتخابات آزاد و عادلانه، به میزان مشارکت بالای مردمی برای تبلیغات داخلی و خارجی و مشروعیت سازی برای حکومت، نیاز مبرم دارند.

علی خامنه ای رهبر رژیم، برای کشاندن مردم به پای صندوقهای رای از هر ترفندی استفاده کرد، از «جهاد عمومی» گرفته تا «حفظ منافع ملی»، کلید واژه‌هایی بودند که او برای تحریک احساسات مذهبی و ملی مردم استفاده نمود، ولی این ترفندها کارگر نیفتادند.

 

 

یک دیدگاه

  1. آخه یکی نیست به این آخوندهای دغلکار بگه که : هرروز ازجیب ملت میدزدند ومیخورند وفرارمیکنند وآنوقت از(حفظ منافع ملی) صحبت میکنند؟؟ بیماری ایذر وسل و… را درمیان زندانیان سیاسی ترویج میدهند ومیگویند خودشان فوت کردند یااینکه میخواستند موادمخدرتزریقی داخل زندان کمترمصرف کنند ونمیرند. بیجاره گردشگران خارجی بیخبر ازهمه جای ایران ویران شده توسط نیروهای سپاه پاسداران ربوده میشوند ویا دستگیر وسپس با اتهام واردکردن بعنوان جاسوس دول متخاصم به آنها ازکشورهایشان میلیاردها دلاروپوند وفرانک تقاضامیکننند تا آزادشان نمایند و اسم این عملیات را(نفوذ مامورین اطلاعات سپاه به سرویسهای اطلاعاتی دشمن) عنوان کرده وبه آن افتخارمینمایند. خلاصه اینکه از آخوند جز حیله ونیرنگ وپستی وشیطان صفتی ودزدی واختلاس چیز درست حسابی دیگه ای را ملت درمدت ۴۱ سال ندیده است وانتخاباتش هم جزنمایش ظاهری ازداشتن دموکراسی وجمهوریت جعلی وساختگی به دنیا چیزدیگری نبوده ونیست ونخواهد بود.

Comments are closed.