انتشار خبر واکسن روسی کورونا،  با ابراز تردید بسیاری در جهان روبرو شده است

روسیه ادعا کرد: توانسته است  نخستین واکسنی که در مقابله با ویروس جدید کرونا، «ایمنی پایدار» ایجاد می‌کند، را تولید کند، اما متخصصان بین‌المللی و مقام‌های بلندپایه برخی کشورها از جمله ایران درباره استفاده از این واکسن و ایمن بودن آن ابراز تردید کرده‌اند.

پرزیدنت ولادیمیر پوتین، نیز گفته است که  این واکسن بر روی یکی از دخترهای وی آزمایش شده و استفاده از آن خطری ندارد.

پوتین تاکید کرده است که این واکسن به نحو لازم مورد ارزیابی و آزمایش‌های متعدد قرار گرفته و اثرگذاری آن در ایجاد ایمنی پایدار در مقابله با ویروس کرونا پیشاپیش اثبات شده است.

الکس ایزار، وزیر بهداشت و خدمات انسانی آمریکا، گفت: «هدف این نیست که در (ثبت) واکسن اول بشویم. موضوع، دستیابی به واکسنی است که برای مردم آمریکا و مردم جهان، ایمن و موثر باشد».

او افزود:  ایالات متحده، در حال حاضر، شش واکسن برای مقابله با ویروس جدید کرونا در دست آزمایش و تولید دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت آلمان نیز در خصوص ایمنی و موثر بودن واکسن کرونای روسیه ابراز تردید کرده و گفته است  تنها از واکسنی استفاده خواهد شد که در اتحادیه اروپا تهیه و کارآزمایی بالینی آن به طور کامل انجام شده باشد.

او تاکید کرده است که بالاترین اولویت ما ایمنی بیماران است.هیچ داده اطلاعاتی دقیقی در مورد کیفیت، کارایی و ایمنی واکسن روسیه وجود ندارد.

همچنین  کلیان کانوی٬ مشاور کاخ سفید نیز نسبت به صحت و سقم آزمایش‌هایی که موید ادعای روسیه در تولید واکسن کووید-۱۹ است، ابراز تردید کرد و  گفت: «معیارهای ایالات متحده به مراتب دقیق‌تر و سخت‌گیرانه‌تر است».

او افزود: «سازمان غذا و دارو در کشور ما، استانداردها را تعیین می‌کند و استنباط من از اطلاعیه روسیه این است که در رابطه با این موضوع، از ما بسیار عقب‌ترند.»

خانم دکتر مینو محرز، متخصص بیماری‌های عفونی و عضو کمیته علمی مبارزه با کورونا نیز گفته است :  روس‌ها در زمینه ساخت واکسن هنوز موفق نشده‌اند و این یک نمایش است. به گفته او امکان ندارد ایران از واکسن ساخت روسیه استفاده کند چراکه ایمن‌بودنش اثبات نشده است.

شماری از  محققان در روسیه و دیگر نقاط دنیا نیز  نسبت به استفاده شتاب‌زده از واکسن پیش از آزمایش‌های فاز سوم و اثرات معکوس آن هشدار داده‌اند؛ مرحله‌ای که به گفته پژوهشگران، معمولا ماه‌ها طول می‌کشد و هزاران نفر در آن دخیل‌اند.

همزمان پرزیدنت  ترامپ، نیز  اعلام کرده که دولتش با شرکت مادرنا برای خرید ۱۰۰ میلیون واکسن احتمالی ویروس کرونا که این شرکت در حال انجام آزمایش‌های انسانی روی آن است قرارداد بسته است.

مدیران مادرنا گفته اند که این قرارداد بیش از ۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار ارزش دارد و به دولت فدرال اجازه خرید حداکثر ۴۰۰ میلیون واکسن اضافی را نیز خواهد داد.

ترامپ گفت: «ما در توسعه و ساخت شش واکسن برتر احتمالی سرمایه گذاری کرده ایم تا از انتقال سریع آن به مردم اطمینان حاصل کنیم.»

شرکت مادرنا حدود یک ماه پیش از پیشرفتی تازه در روند آزمایشات انسانی واکسن ویروس کرونا خبر داده. و مدیران این شرکت پیشتر اعلام کردند که واکسن احتمالی آنها (ام.آر.آن.ای ۱۲۷۳)‌ در خون همه ۴۵ نفری که به طور آزمایشی آن را دریافت کرده بودند، بدون به بار آوردن عوارض جانبی جدی، پادتن‌های ضد ویروس کرونا ایجاد کرده است.