انتشار کاریکاتور اردوغان در “شارلی ابدو”؛حمله شدید ترکیه به فرانسه

کاریکاتور رئیس جمهور ترکیه در مجله فکاهی فرانسوی اعتراض دولت ترکیه را برانگیخت. به اعتقاد سخنگوی اردوغان، این اقدام نشانه‌ای از “ضدیت رئیس جمهور فرانسه با مسلمانان” است.

رئیس جمهور ترکیه با تی‌شرت و زیر شلوار، قوطی آبجو به‌دست، دامن زنی را بالا می‌زند. از قول زن نوشته شده: «وای، پیغمبر!»

کاریکاتوری با این مضمون را مسئولان دولتی ترکیه “نژادپرستی فرهنگی” خوانده و به آن اعتراض کردهاند.

کاریکاتور رجب طیب اردوغان در صفحه نخست مجله فکاهی “شارلی ابدو” شامگاه سه‌شنبه، ششم آبان (۲۷ اکتبر) به صورت آنلاین انتشار یافت و بیدرنگ با واکنش دولت ترکیه مواجه شد.

فخرالدین آلتون، سخنگوی اردوغان در پیامی توئیتری مجله فرانسوی را به “نژادپرستی فرهنگی” متهم کرد و نوشت: «ما اقدام شنیع این مجله را در گسترش نژادپرستی فرهنگی و نفرت پراکنی محکوم می‌کنیم».

“شارلی ابدو” تنها در رابطه با اسلام یا سران کشورهای دیگر کاریکاتور منتشر نمی‌کند بلکه گهگاه با دیگر ادیان و سیاستمداران فرانسوی نیز شوخی می‌کند.

به احتمال زیاد، این اقدام واکنشی به اظهارات اردوغان در برابر انتقادهای امانوئل مکرون به اسلام و اسلام‌گرایی افراطی است.

انتشار کاریکاتور اخیر تنش میان امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و همتای تُرکش را که از هفته گذشته در حال افزایش بود شدت بخشیده است. آلتون در ادامه پیام خود نوشته است که فعالیت “ضد مسلمانان رئیس جمهور فرانسه در حال ثمر دادن است”.

اختلاف میان سران دو کشور پس از سخنرانی مکرون درباره اسلام‌ و مسلمانان افراطی آغاز شد. رئیس جمهور فرانسه به مناسبت قتل ساموئل پتی، معلم فرانسوی، به دست یک اسلام‌گرای افراطی، ضمن دفاع از آزادی بیان گفت که فرانسه از انتشار کاریکاتور و نقاشی دست نخواهد کشید.

او علاوه بر این تاکید کرد که اسلام در حال حاضر با یک بحران مواجه است.

معلم مقتول فرانسوی در کلاس درس راجع به کاریکاتورهای محمد، پیامبر مسلمانان، در مجله “شارلی ابدو” صحبت کرده بود.

اردوغان در واکنش به سخنان مکرون توصیه کرد که وضعیت روحی و روانی رئیس جمهور فرانسه بررسی شود. او مکرون را به دشمنی با اسلام متهم کرد و خواستار تحریم کالاهای فرانسوی شد.

علاوه بر اردوغان مسلمانان در برخی کشورهای دیگر، از جمله مقامات ایران، به سخنان مکرون انتقاد کردند.

در داکا، پایتخت بنگلادش نیز هزاران نفر در اعتراض به رویکرد دولت فرانسه به خیابان رفتند.