انتظار می رود که “مجمع الکتورال ها”ی ایالات متحده امشب پیروزی جو بایدن را رسما اعلام کند

مجمع برگزینندگان رئیس جمهوری در ایالات متحده در ساعات امشب (دوشنبه) به وقت تهران، تشکیل جلسه می دهد تا نتایج قطعی انتخابات را اعلام داشته و برنده آن را مشخص سازد.

تقریبا مسلم است که الکتورها با اکثریت آراء جو بایدن از حزب دموکرات را برنده اعلام خواهند کرد و با این اقدام، شکست پرزیدنت ترامپ جنبه قانونی به خود می گیرد.

ولی نزاع بر سر آن چه که تقلبات گسترده در انتخابات نامیده شده، پایان نمی پذیرد و این بحث حتی پس از ادای سوگند از جانب جو بایدن و به دست گرفتن مقام ریاست جمهوری به طور رسمی، ادامه خواهد یافت.

پرزیدنت ترامپ در سخنان شب گذشته خود (یکشنبه)، انتخابات اخیر را “فاسد ترین انتخابات تاریخ ایالات متحده” توصیف کرد و همچنان خود را برنده دانست. ولی احتمال می رود که در موعد مقرر کاخ سفید را تخلیه کند و مشکلی در این زمینه به وجود نیاید.

صدها نفر از طرفداران پرزیدنت ترامپ برای بار دوم، در نزدیکی کاخ سفید به راهپیمایی پرداختند و اعتراض خود را نسبت به شیوه برگزاری انتخابات بیان کردند.

دیوان عالی ایالات متحده در آخرین حکم خود که روز جمعه گذشته صادر شد، شکایت دادستان ایالت تگزاس را علیه نتایج اعلام شده در چهار ایالت کلیدی رد کرد و گفت که حق دخالت در آن ها را ندارد. اگر این شکایت مورد قبول قرار می گرفت و آراء در آن ایالت ها بازشماری می شد، احتمال پیروزی پرزیدنت ترامپ می رفت. ولی حکم دادگاه با ابراز خشم و ناخرسندی شدید رئیس جمهوری روبرو گردید.

احتمال می رود که پرزیدنت ترامپ در صدد برآید، چهارسال دیگر خود را دوباره کاندیدا اعلام کند و از این رو برایش مهم است که شکایت خود را در مورد تقلب در انتخابات، دست کم به طرفداران خود بقبولاند.