انتقادکنندگان از دستور روحانی برای بازگشت به کار عادی: «او جان مردم را به خطر می اندازد»

با وجود پافشاری موافقان شروع فعالیت‌های اقتصادی در ایران، مخالفان این سیاست می گویند:  «این تصمیم دولت، خلاف نظر کارشناسان و متخصصان است و به مرگ بسیاری از مردم منجر خواهد شد».

جعفر محمدی، صاحب امتیاز و سردبیر سایت تحلیلی خبری عصر ایران، در نامه‌ای به نمایندگان مجلس نوشت: «میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا، همچنان بالاست و تازه این آمار در شرایطی است که در سه هفته اول فروردین به خاطر تعطیلات، کاهش کادر اداری و ممنوعیت‌های ایجاد شده برای فعالیت صنوف، میزان ارتباطات انسانی بسیار کمتر از حالت عادی بوده است».

جعفر محمدی با اشاره به نظر متخصصان امرپرسیده که «چرا به رغم آن که متخصصان و کارشناسان صراحتا اعلام می‌کنند که افزایش تعاملات اجتماعی به انفجار کرونایی خواهد انجامید و حتی سازمان بهداشت جهانی هم در این باره هشدار داده است، دولت به طور عجیبی اصرار دارد که ظرف چند روز آینده فعالیتهای کشور را به حالت عادی بازگرداند».

جعفر محمدی هشدار داده که “این سیاست می‌تواند اپیدمی کشوری کرونا را به «سونامی ملی کرونا» تبدیل کند و با افزایش مبتلایان و تشدید فشار بر کادر و سیستم درمانی، مرگ و میرهای گسترده و آسیب‌های عدیده اجتماعی و اقتصادی در انتظار مردم ایران است.”

وی در ادامه نوشته است: «ولی این حرف نه تنها به گوش دولت نمی‌رود، بلکه برخی از نمایندگان مجلس هم که قصد داشتند چهار هفته تعطیلی کامل در سراسر کشور را به کرسی بنشانند، زورشان برای اجرای چنین طرحی به اکثریت مجلس نرسیده است».

جعفر محمدی در پایان نوشته است: «طبق آمار خود وزارت بهداشت، هر دقیقه یک ایرانی به کرونا مبتلا می‌شود و هر ۱۰ دقیقه یک نفر می‌میرد. بنابراین هر دقیقه تعلل شما مساوی است با فاجعه».

علیرضا معزی، معاون ارتباطات دفتر حسن روحانی در ارتباط با انتشار سخنان روحانی درشورای عالی امنیت ملی که گفته بود: “حتی اگر دو تا دو نیم میلیون ایرانی بمیرد مهم نیست. مهم اقصاد ایران است”،  گفت: «انتشار این خبرها نوعی جنگ روانی علیه مردم ایران است».

خبرگزاری ایران‌ اینترنشنال، پیشتر به نقل از منابع خبری خود گزارش داده بود که “روحانی در جلسه شورای عالی امنیت ملی، بر بازگشایی کسب‌وکارها با وجود شیوع ویروس کرونا در کشور تاکیدکرده و گفته است که حتی در صورت جان باختن دو تا دو و نیم میلیون نفر، دولت به دلیل وضعیت اقتصادی نمی‌تواند کشور را تعطیل کند”.

معزی ادعا کرد:  «هفته‌ گذشته، شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای نداشته است». ایران‌ اینترنشنال در پاسخ نوشت: «آقای معزی عجیب نیست اگر‌ مطلع نباشید جلسه در همین هفته در کاخ سعدآباد و با حضور نمایندگان ارشد سپاه پاسداران، ارتش، نهادهای امنیتی‌-اقتصادی و وزیر بهداشت در حضور حسن روحانی برگزار شده و موضوع آن پایداری امنیت اقتصادی در مقابله با ویروس کرونا و بررسی تبعات امنیتی-اقتصادی بوده است؟»

در ادامه این گزارش امده است که  روحانی در جلسه روز سه‌شنبه با درخواست وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم برای تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها تا پایان سال تحصیلی مخالفت کرده است.

روحانی از افزایش نارضایتی در بین مردم به علت رکود شدید اقتصادی ناشی از کورونا نگران است و تلاش می کند تا با پرداخت اعتبار یک میلیون تومانی به یارانه‌بگیران، جلوی اعتراضات و شورش های احتمالی را بگیرد.