انتقاد از تند روی های جناح خامنه ای در رابطه با اتم و درگیری با آمریکا افزایش می یابد

آگاهان می گویند که این انتقادها نسبت به رفتارهای حاکمیت در نقض برجام و رد مذاکره با آمریکا،  روز به روز شدیدتر می شود

در همان حال که سران رژیم قاطعانه می گویند که به خروج گام به گام از برجام ادامه خواهند داد، و به بهایی که ایران در این زمینه باید بپردازد، بی اعتنا هستند، گروه های در دخال حکومت از پیامد چنین سیاسی بیم دارند و از شیوه ستیزجویانه رژیم زبان به انتقاد گشوده اند. آگاهان می گویند که این انتقادها نسبت به رفتارهای حاکمیت در نقض برجام و رد مذاکره با آمریکا،  روز به روز شدیدتر می شود.

در گزارشی آمده است که شماری از چهرهه های سیاسی داخل ایران نسبت به پیامدهای سنگین تهدیدهای مقامات ایران علیه اتحادیه اروپا و امتناع از مذاکره با آمریکا هشدار جدی می‌دهند و  می گویند هیچ گونه استراتژی ثابت وپایدار در سیاست هسته‌ای وجود ندارد و پیگیری سیاست آمریکاستیزی و تهدید اروپا را کارساز نمی‌دانند.
روزنامه‎های اصولگرای کیهان، وطن‌امروز، رسالت، جوان و فرهیختگان پیشتر در واکنشی  یکصدا با راه‌اندازی و پیوستن ایران به “اینستکس” مخالفت کردند.

در مقابل این تفکر شماری از صاحبنظران مخالف جناح تندرو در حکومت ایران می گویند که سیاست هسته‌ای رژیم اسلامی  نه در خدمت مردم و منافع ملی، بلکه تنها برای حفظ قدرت هیأت حاکمه در داخل کشور و گسترش حوزه نفوذ در منطقه عمل می‌کند و بودجه عظیم این سیاست اتمی، چاه ویل میلیاردها دلار ثروت ملی است که در واقع می‌توانسته برای شکوفایی اقتصادی و رفاه مردم هزینه شود.

از سویی همزمان با نزدیک شدن  روز‌های پایانی ضرب الاجل دو ماهه ایران به اعضای باقیمانده در برجام ، رفتار دیپلماتیک حسن روحانی کاملا متفاوت شده  و سخنان وی با موضعگیری سابق او در داشتن امید به مذاکره با امریکا و پذیرفتن شرایط جدید ،کاملا تغییر کرده و بی‌ملاحظه شده است.

روحانی با ادبیاتی غیر  دیپلماتیک پیشتر گفته بود: « از ۱۶ تیر، ما اقدام بعدی را می‌کنیم. اگر می‌خواهید اظهار تأسف کنید، از همین حالا اظهار تأسف بفرمایید. اگر هم بناست بیانیه بدهید، از همین حالا بدهید. ۱۶ تیر، سطح غنی‌سازی ما دیگر ۳.۶۷ نخواهد بود. ما این تعهد را کنار می‌گذاریم ».

وی در هشداری به  کشورهای اروپایی گفته بود که ایران از ۴ روز دیگر غنی‌سازی به هر مقدار که لازم داشته باشد را انجام می‌دهد و پایبند تعهد ۳،۶۵ درصدی در برجام نخواهد بود. و در صورتی که اتحادیه اروپا به تعهدات خود درباره رآکتور اراک جامه عمل نپوشاند و طبق برنامه برجام پیش نرود، تهران این رآکتور را به وضعیت پیشین باز می‌گرداند.

صادق زیباکلام، کارشناس مسائل سیاسی ایران با ابراز تأسف از اظهارات غیر دیپلما تیک حسن روحانی، در کانال تلگرامی خود نوشته است:  «جناب روحانی شما دارید بلایی را که تندروها بر سر برجام آوردند در خصوص اینس‌تکس تکرار می‌کنید.

آنها دیروز شانسی برای تحقق برجام نگذاردند و جنابعالی هم امروز همان رفتار را دارید در قبال اینستکس تکرارمی‌کنید. آنها هنوزجوهر برجام خشک نشده بود با آزمایش دو موشک که بر روی آنها به عبری نوشته شده بود “اسرائیل باید نابود شود” واکنش‌شان را درقبال برجام به نمایش گذاردند و جنابعالی هم برای دلبری از تندروها هنوز جوهر اینس‌تکس خشک نشده اعلام “عبور ایران از تعهداتش دربرجام” نموده و برای اروپایی‌ها خط ونشان می‌کشید».

یک دیدگاه

  1. آقای روحانی که مشهور به روباه بنفش است،برنامه خود را بر حفظ دولتش و آینده نگری برای رهبر شدن تنظیم کرده است و ازهر بی پرنسیپی و شارلاتانیسم روی گردان نیست.

Comments are closed.