انتقاد شدید  کاربران توییتر به  آذری جهرمی درباره پیام روز دانشجو 

توییت محمدجواد آذری جهرمی،‌ وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات حکومت  ایران،‌ که به مناسبت روز دانشجو پیامی را با عنوان  “جوانی کنید” منتشر کرده بود،‌  با واکنش فوری کاربران رسانه‌های اجتماعی روبرو شد و با مطرح کردن  “سابقه امنیتی” جهرمی  و سرکوب‌های اجتماعی و سیاسی حکومت همراه شد.

جهرمی در صفحه تویترش نوشته بود: «دانشجویان عزیز روزتون مبارک. یک توصیه کوچیک: جوانی کنید».

در تقویم حکومت ایران ۱۶ آذر روز دانشجو نامیده شده است . این روز، به یاد سه دانشجو”مصطفی بزرگ‌نیا و احمد قندچی و آذر شریعت‌رضوی” که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رئیس‌جمهور وقت ایالات متحده و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ در دانشگاه تهران کشته شدند.

حکومت ایران از هنگام روی کار آمدنش در ایران همیشه از موقعیت دانشجویان، به نفع خود  سواستفاده سیاسی کرده است . همچنین تمامی جناح های سیاسی وابسته به رژیم نیز در این مدت  توانسته اند برای پایداری حکومت به این طریق از آنان بهره برداری سیاسی کنند . اما این رژیم که هرساله به مناسبت روز دانشجو مراسم برگزار می کند همیشه دانشجویان مخالف را به زندان انداخته و از تحصیل محروم کرده است.

خواهر محمد کامرانی،‌ جان باخته در اعتراضات سال ۱۳۸۸،‌ در اینستاگرامش تصویر کارت شرکت در جلسه کنکور برادرش را منتشر کرد و خطاب به جهرمی نوشت: «کدام جوانی؟ جوانی‌اش را در کهریزک گرفتید. نه گذاشتید جوانی کند و نه گذاشتید دانشجو شود».

عده‌ای از کاربران هم تصاویر جوانان کشته‌شده اعتراضات سراسری اخیر،‌ از جمله اعتراضات آبان‌ماه سال گذشته،‌ را منتشر کردند.

نسیم بهروز کاربری است که ویدیویی از لحظات شادی نوید افکاری را منتشر کرد و نوشت: «داشت جوانی‌اش را می‌کرد،‌ اما او را کشتید».

نوید افکاری کشتی‌گیر و از بازداشت‌شدگان اعتراضات سال ۹۷ بود که از سوی قوه قضاییه اعدام شد.

 

شیما بابایی،‌ زندانی پیشین سیاسی، هم تصویری از لحظه کشته‌شدن ندا آقاسلطان در اعتراضات سال ۱۳۸۸ منتشر و از این هشتگ استفاده کرد.

حسن سربخشیان،‌ عکاس روزنامه‌نگار، عکسی معروف از زمان اعتراضات جنبش دانشجویی و حمله به کوی دانشگاه تهران در سال ۷۸ در تهران را منتشر کرد و درباره جهرمی نوشت: «نسلی از مدیران در جمهوری اسلامی است که تلاش زیادی می‌کنند سایر مردم باشند،‌ اما تفکرشان همان تفکر مدیران “باز بقول ایشان، پیرمردان چسبیده به صندلی مدیریت” است و بس».

حسین رزاق، فعال مدنی، قطع اینترنت توسط وزارتخانه تحت ریاست جهرمی در دوران اعتراضات آبان‌ماه سال گذشته را مورد اشاره قرار داد و نوشت: «اینترنت را قطع می‌کند تا ۱۵۰۰ جوان را بکشد.»

در همین زمینه کاربران به مسافران و دانشجویان جوان پرواز مسافربری اوکراین که سال گذشته با موشک‌های سپاه پاسداران منهدم شد نیز از جمله دیگر نام‌ها و تصاویری هستند که در اعتراض به سخنان جهرمی به آن‌ها اشاره کرده‌اند.

 

آذری جهرمی پیشتر  فعالیت خود در وزارت اطلاعات را تایید کرده بود، اما دست داشتن در شنود و بازجویی را رد می‌کند.