انتقاد یک مقام ارشد دولت آمریکا از تصمیم اروپا به ایجاد ساز و کار جدید برای تسهیل تجارت با ایران

فرانسه , آلمان و بریتانیا سه طرف اروپایی امضا کننده توافق هسته ای تهران تابستان ۹۴ با تهران با ایجاد ساز و کار ویژه مالی برای تضمین تجارت اروپایی ها جمهوری اسلامی تلاش خود را در جهت حمایت از برجام شدت بخشیدند

یک مقام ارشد دولت آمریکا در انتقاد از تصمیم اروپا به ایجاد ساز و کار جدید برای تسهیل تجارت با ایران گفت: ایجاد یک کانال جدید درآمد برای جمهوری اسلامی به جای آن که به نفع مردم ایران باشد در جهت حمایت از تروریسم استفاده می شود.

فرانسه , آلمان و بریتانیا سه طرف اروپایی امضا کننده توافق هسته ای تهران تابستان ۹۴ با تهران با ایجاد ساز و کار ویژه مالی برای تضمین تجارت اروپایی ها جمهوری اسلامی تلاش خود را در جهت حمایت از برجام شدت بخشیدند.

این سه کشور اروپایی می گویند عملکرد ساز و کار جدید تحت عالی ترین استانداردهای ضد پولشویی  و متناسب با تحریم‌های اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد علیه جمهوری اسلامی است.

معاون وزیر خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی در یادداشتی در بخش نظرات نشریه هیل , عصر جمعه منتشر شده است این ادعایی که اروپایی ها مطرح می کنند را به چالش کشیده است.

وی در آغاز این یادداشت می نویسد به عنوان معاون وزیر دارایی آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات مالی میتوانم بگویم اگر اروپایی ها با بانک مرکزی یا هر بخش دیگری از رژیم ایران کار کنند چنین ادعایی ممکن نخواهد بود.

به نوشته خانم ماندلکر تشکیل ساز و کار جهت ایجاد یک جریان درآمدی جدید برای ایران ثابت شده است که کار دشواری برای اتحادیه اروپا بوده است . همانطور که بانک ها و شرکت های  بین‌‌المللی می‌دانند هر تجارتی با ایران خطر نقض تحریم‌های ایالات متحده را به دنبال دارد کشور ها یکی بعد از دیگری از میزبانی این ساز و کار به همین خاطر خودداری کردند که جای تعجب ندارد.

این مقام ارشد دولت پرزیدنت ترامپ با اشاره به اینکه میلیاردها دلار به گروه های تروریست حزب لله و حماس و رژیم بشار اسد در سوریه پول داده است گفت که جمهوری اسلامی به عنوان اصلی ترین دولت حامی تروریست تامین مالی تروریست ها و رژیم های بی رحم رابه حمایت از مردم خود در ایران ترجیح می‌دهد .

وی در ادامه یادداشت خودنوشت نزدیک به سه سال است که مسئولان ایرانی می‌گویند که استانداردهای گروه ویژه اقدام مالی را که با پولشویی و تامین تامین مالی تروریسم در سطح جهانی مبارزه می کنند در کشور پیاده می‌کنند اما هنوز اصلاحات لازم برای اتخاذ ابتدایی‌ترین استانداردها را هم انجام نداده اند.