انجمن‌های وکلای فرانسه خواستار حمایت از نسرین ستوده و سایر وکلای زندانی در ایران شدند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شش انجمن‌های وکلای فرانسه با انتشار بیانیه ای نسبت به ادامه بازداشت نسرین ستوده، وکیل و مدافع حقوق بشر زندانی در ایران ابراز نگرانی کرده و از حکومت ایران خواستند”به آزار وکلا پایان دهد و وکلای زندانی را فوری و بدون قید و شرط آزاد کند.”

خانم نسرین ستوده دو روز پیش از مرخصی به دلیل بیماری به زندان بازگردانده شد. وی  به تازگی آزمایش آنژیو قلب انجام داده و مشخص شده است که ناراحتی قلبی دارد.

در ادامه این بیانه آمده که حداقل کاری که دولت ایران باید انجام دهد این است که مطمئن شود که شرایط نگهداری این وکلا متناسب با شان آنهاست و نشان دهد که ایران به تعهدات بین المللی احترام می‌گذارد.

نسرین ستوده پس از مرخصی درمانی به زندان قرچک در جنوب تهران برگردانده شد.

رضا خندان، همسر خانم ستوده در این باره گفته است که شرایط زندان قرچک “فاجعه” است و چندین زندانی با هم در سلول‌های کوچک بدون پنجره به سر می‌برند.

خود خانم ستوده که در یکی از مرخصی هایی که آمده بود، آزمایش کرونایش مثبت شده بود، بارها درباره خطرات شیوع کرونا در زندان قرچک هشدار داده است.

خانم ستوده به دلیل فعالیت‌ها و تلاش‌هایش در زمینه حقوق بشر چندین جایزه بین المللی از جمله به تازگی جایزه سالانه النور روزولت کانون وکلای دادگستری آمریکا را دریافت کرده است.