انجمن‌های پزشکی ایران خطاب به روحانی:اگر مراسم گروهی محرم و کنکور ممنوع نشود، آمار مرگ و میر به ۱۶۰۰ تن در روز  می‌رسد

انجمن‌های پزشکی ایران به روحانی هشدار دادند:اگر مراسم گروهی محرم و کنکور ممنوع نشود، آمار مرگ و میر به ۱۶۰۰ تن در روز  می‌رسد.

هیات مدیره مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران، با انتشار بیانیه ای  به حسن روحانی، خواهان ممنوعیت عزاداری گروهی و لغو کنکور شد و هشدار داد که «اگر امروز روزانه دویست مرگ و دو هزار ابتلا ثبت می‌شود در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل‌ها در سه ماه آینده شمار جان‌باختگان کرونا  تا یک هزار و ۶۰۰ مرگ در روز افزایش خواهد یافت».

این بیانیه در حالی منتشر شد که حسن روحانی روز گذشته (چهارشنبه) در جلسه هیات دولت،  تاکید کرد که «عزاداری ماه محرم تعطیل نمی‌شود» و نگرانی‌های مطرح شده درباره احتمال افزایش شیوع کرونا در مراسم عزاداری را «شایعات و حرف‌های ناروا» خواند و گفت که باید در مقابل این سخنان ایستاد.

پیشتر نیز مقام‌های وزارت بهداشت از جمله دو معاون آن ایرج حریرچی و علیرضا رییسی، به صراحت از مخالفت وزارت بهداشت با برگزاری مراسم گروهی، راه‌اندازی دسته‌های عزاداری و هیات‌ها اعلام کرده‌اند.

با این حال شماری از روسا و مقام‌های مسئول در نهادهای مذهبی از جمله نهادهای تحت نظر علی خامنه‌ای خواهان برگزاری مراسم مذهبی شده‌اند و حسن روحانی نیز به صراحت بر لزوم برگزاری مراسم محرم حتی در مناطقی که وضعیت شیوع کرونا در آن قرمز است، تاکید کرده است.

مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران که برگزیده تمام انجمن‌های علمی است و به کار سلامت می‌پردازند در نامه خود به روحانی هشدار داده اند که نگران آنچه که این روزها به دلیل بحران کرونا بر کشور می‌گذرد و نحوه مقابله با آن هستند.

در این بیانیه  تاکید شده است که اکنون و «در مقاطعی که به دلیل سنت‌های ملی و مذهبی و اجتماعات مرسوم آنها نیازمند اتخاذ سیاست‌هایی ظریف و هوشمندانه هستیم این نگرانی و به تبع آن این احساس مسئولیت ابعاد بزرگتری می‌یابد».

در بخشی از این بیانیه امده است که مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران به «محدودیت‌های شدید در زیارت خانه خدا، کعبه» اشاره  و تاکید کرد که این محدودیت‌ها «نمایانگر ضرورت تعطیلی کلیه مناسک دینی تجمعی منجمله مراسم ایام محرم است».

در این نامه به روحانی نوشت که در صورتی که عزاداری و مراسم مذهبی محروم در شرایط کرونا لغو نشود، «تبلیغات رسانه‌های خارجی در صورت عدم تعطیلی این مراسم هم  دور از انتظار نیست».

این مجمع خطاب به حسن روحانی تاکید کرد که   «به عنوان یک نظر کارشناسی با پذیرش تمام مسئولیت‌های اجتماعی و اخلاقی آن، اعلام می‌کنیم: عزاداری و مراسم مذهبی در اجتماعات و گروه‌ها به علاوه تجمعات بزرگ مثل کنکور بدون رعایت شرایط لازم باید اکیدا ممنوع شود و بر ممنوعیت آن نظارت جدی و انضباطی اعمال شود».

این انجمن در ادامه نوشته است:  خستگی کادر پزشکی و به پایان رسیدن منابع سلامت در چنین شرایطی چشم‌اندازی بسیار تیره و تکان دهنده پیش چشم آشکار می‌کند.

در ادامه نوشته است:   «خطر شعله‌ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفی این ابتلا در کوتاه مدت و دراز مدت بر توده مردم و به خصوص دینداران، شایان تاملی ویژه است چرا که براساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن  تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان هاست».

آنان در این بیانیه  به روحانی یادآوری کرده‌اند که «تعطیلی مراسم گروهی ایام محرم به هیچ رو به معنای تعطیل عزاداری یا عدم بزرگداشت امام حسین نیست چون یاد این حماسه  همواره بر روح و روان این ملت آن‌چنان جاریست  که نیاز به تبلیغ ندارد و از سوی دیگر تعطیل مراسم گروهی محرم، درک پیام تاریخی عاشورا مبنی بر گذشتن از خود و علایق خود در برابر مصالحی عالی‌تر و  در اینجا حفظ سلامت امیت» است.

مجمع انجمن‌های گروه پزشکی ایران با تاکید بر اینکه «شعله‌ور شدن شیوع کرونا به دنبال اجتماعات موضوعی نیست که در پرده بماند و تاثیر منفی آن» بر علاقمندان عاشورا و توده مردم را به راحتی می‌توان پیش‌بینی کرد.