انجمن فیزیکدانان ایرانی: «دستگاه اختراعی سپاه پاسداران با اصول علمی هیچگونه همخوانی ندارد»

یک واکنش طنز آمیز نسبت به ادعای سپاه پاسداران که توانسته است یک دستگاه ویروس یاب کشف و اختراع کند که در دنیا نظیر ندارد، ولی نهادهای علمی آن را یک ادعای خیالی و یک توهم کودکانه توصیف کردند، شمار از شبکه های اجتماعی به طعنه نوشتند: در سال نامگذاری جهش تولید توسط خامنه ای، خودکفایی کشور  با اسباب بازی سپاه پاسداران شکوفا شد

ولی در یک واکنش جدی تر، انجمن فیزیک ایران به ادعای سپاه در مورد ساخت دستگاه ویروس‌یاب واکنش نشان داد و گفت:   اختراع دستگاه تشخیص آلودگی به ویروس کرونا از راه دور توسط سپاه پاسداران را “ادعایی باور ناپذیر و در حد داستان‌های علمی و تخیلی” است.

انجمن فیزیک ایران نوشت: «این ادعا آنقدر از علم دور است که انجمن فیزیک ایران آن را در مجموعه ادعاهای شبه‌علم دسته‌بندی می‌کند.»

این انجمن می‌گوید: «با وجود این ‌که روش‌های تشخیص و شناسایی با استفاده از مشخصه‌های فیزیکی مواد در علم فیزیک بسیار پر کاربردند ولی دانش بشری در حال حاضر توان شناسایی و آشکارسازی ذراتی با ابعاد حدود ۱۰۰ نانومتر را از راه دور ندارد.»

انجمن فیزیک ایران اعلام آمادگی کرده که در صورت دریافت مستندات مرتبط با شیوه کار و آشکار‌یابی این وسیله آن را در اختیار متخصصان و دانشمندان این حوزه برای داوری علمی قرار دهد.

پاسدار رمضان شریف در پاسخ به این انجمن گفته که  سامانه هوشمند تشخیص لحظه ای کرونا که با تمسک به قرآن مجید نام “مستعان” برای آن انتخاب شده است، یک سامانه منحصر به فرد و دارای قابلیت های بالا و راستی‌آزمایی شده در تشخیص ویروس کرونا است که قبل از رونمایی رسمی بیش از ۱۰ روز در حداقل ۱۰ بیمارستان و مرکز درمانی درگیر بیماران کرونایی در کشور ، تست و آزمایش شده است.

فرمانده سپاه پاسداران ادعا کرده بود که این دستگاه اختراعی، با توجه به تشعشعی که توسط ویروس های دوقطبی ساطع می شود، ویروس کورونا را کشف و شناسایی می کنند. ولی کارشناسان میکروب شناسی می گویند که ویروس ها تشعشعی نمی کنند و اصولا چیزی به نام “ویروس دو قطبی” وجود ندارد.

در گزارش های پیشین گفته شده بود که این دستگاه ادعایی، در واقع همان دستگاه نظامی است که در جنگ جهانی دوم برای یافتن مین و بمب به کار می رفت و نوعی فلزیاب محسوب می شود که در مورد ویروس ها هیچ کاربردی ندارد.