اندیشکده آمریکایی: ایران عناصر چریکی سوریه را علیه اسرائیل تعلیم میدهد

یکی از پژهشگران اندیشکده آمریکایی رسما فاش کرد، جمهوری اسلامی ایران در سوریه ۱۰ مرکز نظامی ایجاد کرده که در همه آن‌ها افراد تعلیمات نظامی میبینند. این خبر در اتحادیه اروپا که تا کنون در مقابل تحریکات و آتش افروزی جمهوری اسلامی ایران در جنگ سوریه سکوت کرده بود را نگران کرده است.

در محافل سیاسی اتحادیه گفته شد، به احتمال زیاد جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد این پایگاهها و تعلیمات نظامی افراد از روسیه کمک خواسته است بهمین علت آنگلا مرکل صدر آعظم آلمان بعلت تحولات اخیر در سوریه که باعث کشته شدن تعداد زیادی از مردم بی‌گناه شد به روسیه شدیداً اعتراض کرد.

در خبر عضو اندیشکده آمریکایی که نامش فاش نشد آمده است، دو پایگاه از این ۱۰ پایگاه کنار مرز اسرائیل قرار دارند و شواهد حاکی از این است که جمهوری اسلامی ایران قصد حمله به اسرائیل را دارد زیرا بیش از ۲۰ هزار شبه نظامی را تاکنون در پایگاهای یاد شده تربیت کرده و نمودار یک ارتش مجهز در سوریه برای حمله به اسرائیل است. از طریق این پایگاهها سپاه پاسداران ایران میتواند راحت‌تر اسلحه و تجهیزات نظامی به حزب الله لبنان برساند. یک نشریه عربی در گزارش خود آورده است، طبق اسنادی که از طریق عکس‌ و اطلاعات اقمار مصنوعی بدست آمده، جمهوری اسلامی ایران در ۵۰ کیلومتری مرز شمال اسرائیل یک نیروگاه نظامی ایجاد کرده است. در گزارش های دیگر که با عکس اقمار مصنوعی ثابت شده، جمهوری اسلامی ایران در ۱۳ کیلومتری جنوب دمشق مشغول تعمیر و باز سازی پایگاه نظامی ال کیشواه (al-Kiswah ) میباشد.

در گزارش های دیگر از قول منابع اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا آمده است، جمهوری اسلامی ایران مدتی است در خاک سوریه دست به ایجاد فرودگاه و بنادر نظامی زده است. در حالیکه محمد جواد ظریف در حاشیه کنفرانس امنیت مونیخ به خبر نگاران گفت، ایران در سوریه پایگاه نظامی ندارد، در ماه گذشته حد اقل دو تن از فرماندهان شبه نظامی عراق از مرز لبنان و اسرائیل دیدن کرده اند.

کارشناسان اقتصادی اروپا میگویند، گرچه تحریم های جمهوری اسلامی ایران لغو شده اما این کشور هنوز در شرایط بسیار بد اقتصادی قرار دارد، بنابراین مشخص نیست، هزینه بسیار زیاد این ارتش بزرگ را آن هم در خارج از ایران چگونه میپردازد.

 

یک دیدگاه

  1. حکومت اسلامی ایران در پی گسترش امپراتوری ولایت شیعه به تمرینات نظامی و ارتقاء نظامی در پی ارتقاء الهی متکلف گردیده است و اسرائیل را در صفوف دینی و نظامی به مبارزه مصطلح چالش دعوت خواهد کرد و اسرائیل بالطبع طینت و ذات لبیک گفته است : برشیت=بسم الله

Comments are closed.