اندیشکده شورای آتلانتیک میزبان نشست درباره سابقه نقض حقوق بشر در ایران بود

هادی قائمی مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر ایران و سوسن طهماسبی فعال مدنی و فعال زنان

در این نشست که به مدیریت باربارا استادی برگزار شد هادی قائمی مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر ایران و سوسن طهماسبی فعال مدنی و فعال زنان و دختران  مدیر ارشد برنامه های خاورمیانه و شمال آفریقا در خانه آزادی شرکت داشتند.

هادی قائمی مدیر کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران در نشست شورای آتلانتیک به وضعیت حقوق بشر در ایران اشاره کرد و از نسرین ستوده وکیل قربانیان حقوق بشر یاد کرد که اکنون خود نیز به همراه چند وکیل دیگر زندانی است.

او در سخنان خود از فضای امنیتی  بعد از سال ۸۸ در دوره احمدی‌نژاد گفت و گفت با اینکه روحانی با شعار برداشتن این فضا آمد اما در دوره دوم دولت او  نیز فضا بسته شد.

هادی قائمی در سخنان خود از فضای امنیتی بعد از سال ۸۸ در دوره احمدی نژاد انتقاد کرد. هادی قائمی افزود از زمان توافق هسته ای و روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ وضعیت حقوق بشر ایران بهتر نشده و حتی روحانی تصمیم گرفته درباره نقض حقوق بشر سکوت کند.

تنها نکته مثبت این سالها تلاش ها برای تغییر مجازات اعدام در رابطه با مواد مخدر در ایران است.

وی همچنین به اعدام سه زندانی سیاسی کرد در ایران اشاره کرد و گفت مدارک موثقی وجود دارد که آنها عادلانه محاکمه نشدند و مجازات اعدام آنها همه را شوکه کرده است.

سوسن طهماسبی فعال مدنی و فعال حقوق زنان نیز در این نشست گفت پیشرفت هایی در ایران برای زنان با تلاش خودشان روی داده است.

آنها مرز های زیادی را برای شکستن تبعیض جابجا کردند ولی با همه تلاش‌ها هنوز از حضور زنان در ورزشگاه‌ها ممانعت بعمل آمده و نمی‌توانند برای برخی سمت‌ها از جمله ریاست جمهوری نامزد شوند