انصارالله یمن از سوی ایالات متحده تحریم شد

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که نام جنبش انصارالله یمن به فهرست نهادهای تحت تحریم دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفک) که از نهادهای زیرمجموعه این وزارتخانه به شمار می‌رود، اضافه شده است.

این اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا در ادامه تصمیم وزارت امور خارجه این کشور برای گنجاندن نام جنبش انصارالله یمن در فهرست “سازمان‌های تروریستی خارجی” است.                                                                                                                                                                                                    پیشتر نیز این وزارتخانه، علاوه بر تروریستی شناخته شدن گروه انصارالله، سه نفر از رهبران آن به نام های عبدالملک حوثی، عبدالخلیق بدرالدین حوثی و عبدالله یحیی حکیم نیز در فهرست تحریم های آمریکا قرار داده بود

حوثی های یمن که به حکومت ایران نزدیک هستند، با دولت یمن که از حمایت عربستان و متحدانش برخوردار است،‌ مشغول جنگ هستند.

بنا بر اعلام وزارت امور خارجه ایالات متحده، هدف از تروریستی خواندن این گروه پاسخگو کردن آن در رابطه با فعالیت های تروریستی آن شامل حملات برون مرزی، تهدید غیرنظامیان، زیرساخت ها و کشتیرانی تجاری است.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین خواهان برقراری آرامش در یمن و توقف دخالت ایران در امور این کشور شده است.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا پیشتر در این باره گفته بود:  ”هدف از تروریستی خواندن انصارالله در یمن مقابله با فعالیت های تروریستی آن و بازداری ایران از فعالیت های زیان بخشش در منطقه است. ”

انصارالله نام رسمی گروهی است که از آن با عنوان “حوثی‌ها” هم نام می‌برند؛ انصارالله در کمتر از دو دهه از یک گروه شورشی محلی، عملا به حاکم اصلی بخش‌هایی از یمن، از جمله پایتخت آن صنعا، تبدیل شده است.

انصارالله یمن از دل گروهی به نام “شباب المومنین” درآمد، که اوایل دهه ١٩٩٠ ( ۱۳۷۰) در استان صعده تاسیس شد.                                                    شباب المومنین (جوانان مومن) به دنبال احیای جایگاه مذهب زیدی در جامعه یمن، و استفاده از قدرت سازماندهی آن در مقابل گروه‌های وهابی سنی فعال در یمن بود.

آنها پس از دوره‌ای انفعال در سال ۲۰۰۴ (١٣٨٣) تجمع‌هایی با شعارهای “مرگ بر آمریکا” ترتیب دادند که واکنش دولت علی عبدالله صالح را برانگیخت.

با تبدیل شدن این اعتراضات به شورش مسلحانه، نیروهای دولتی به تانک و هواپیمای نظامی متوسل شدند و ده‌ها نفر از حوثی‌ها در درگیری‌ با نیروهای دولتی در همان مقطع کشته شدند.

به این ترتیب درگیری نظامی دامنه‌داری میان شبه‌نظامیان حوثی و دولت شکل گرفت که شش سال به درازا کشید تا سرانجام توافق آتش‌بسی بین دو طرف برقرار شد.

حکومت ایران ، حوثی های یمن را از لحاظ تسلیحات نظامی و مالی در کنار سایر گروه های نیابتی خود در منطقه حمایت می کند و در رسیدن به اهداف تروریستی خود در منطقه از آنان استفاده می کند