انفجارهای مبهم در مناطق تحت کنترل شبه‌نظامیان نیابتی حکومت ایران در سوریه خبرساز شده است

آگاهان امور می‌گویند انفجار روز گدشته در سوریه، ضربه جنگی به حکومت بشار اسد است و این نوع انفجارها، شیوه خرابکاری در ایران را تداعی می کند و این پرسش را مطرح می سازد که ریشه و علل ان چیست.

به گزارش مرکز دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه، منطقه «تل الجابیه» در نزدیکی شهر نوی در حومه شمالی درعا در سوریه، روز گذشته (یکشنبه) شاهد چندین انفجار بسیار شدید بود که تا این لحظه، علت این انفجارها روشن نشده که آیا ناشی از حملات هوایی علیه مواضع نیروهای نظام اسد و مواضع نیروهای ایران در آن منطقه بوده یا این که دراثر انفجار مین‌ها و بمب‌های عمل نکرده عملیات نظامی بوده ‌است.

در این گزارش آمده است که از آغاز ماه اوت سال جاری، جنگنده‌ها و موشک‌های اسرائیل همچنان مناطق زیر کنترل رژیم سوریه در سراسر این کشور را به شکلی بسیار فزاینده، هدف حملات قرار داده اند که این حملات، نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان نیابتی آن را در وهله اول و نیروهای رژیم اسد و عناصر مسلح وابسته به آن را در اولویت بعدی در بر می‌گیرند.

این سازمان حقوق بشری در ادامه نوشته است که این مرکز دست‌کم ۲۰ حمله را از بیستم آوریل گذشته تا سوم ماه جاری میلادی (اوت) ثبت کرده که علیه مراکز حضور نیروهای ایران در قنیطره، درعا، حمص، حلب، دیر الزور، حماه، دمشق و حومه آن بوده ‌است.

در این گزارش آمده است که توزیع این حملات به این شکل بود که ۹ حمله علیه دیرالزور، شامل ۷ حمله به منطقه البوکمال و حومه آن و بقیه موارد علیه منطقه صحرای المیادین، ۳ حمله علیه مواضع نیروهای ایران در صحرای حمص، ۲۲ حمله علیه قنیطره، حماه، دمشق و حومه آن، یک حمله علیه مواضع ایران در حلب و درعا صورت گرفته است.

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حملات هوایی و موشکی اسرائیل، زیان‌ها و تلفات بسیار سنگینی را بر جای گذاشت، به طوری که در این حملات دست کم ۱۰۲ نفر کشته شدند که اکثر آنها، نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان تحت حمایت آن‌ها از تابعیت‌های سوری و غیر سوری بوده و شمار زیادی از مواضع و زاغه‌های اسلحه و مهمات نیز منهدم شدند.