انفجار در کارگاه نصب سانتریفیوژها در نطنز، از نظر ساخت بمب هسته ای، چه اهمیتی برای رژیم ایران دارد؟

درباره میزان تاثیر انفجار در نطنز بر ادامه برنامه های هسته ای حکومت اسلامی ایران، ارزیابی های متفاوتی انتشار یافته است. سخنگویان آژانس اتمی ایران در نخستین واکنش خود گفته بودند که این انفجار در یک مکان کم اهمیت رخ داده و هیچ تاثیری در ادامه برنامه ها ندارد.

بهروز کمالوندی سخنگوی آژانس اتمی ایران حتی ادعا کرده بود که ویران شدن آن کارگاه، به حکومت ایران این فرصت را می دهد که کارگاه بزرگتری را با تشکیلات و ماشین آلات مجهز تر بسازد.

ولی یک روز بعد، خود مقامات امور اتمی ایران تایید کردند که انفجار، به ادامه منظم برنامه های اتمی “آسیب جدی” می رساند. ولی درباره ابعاد آن سخنی نگفتند.

شبکه تلویزیونی کانال سیزده در اسرائیل ارزیابی کرد که زیان وارده در حدی بوده که ممکن است برنامه های اتمی رژیم را بین یک سال تا دو سال به تاخیر اندازد.

ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل این ارزیابی را رد می کند و می گوید که انفجار، بی تردید، روند غنی سازی را کمتر از پیش می سازد، ولی به ادامه آن آسیب نمی رساند.

رژیم ایران قصد داشت بزودی استفاده از سانتریفیوژهای دو نسل جدید یعنی    IR-6 و IR-8    را به تعداد زیاد به کار اندازد که سرعت آن ها چندین برابر نسل های پیشین سانتریفیوژها می باشد.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، در این زمینه است که کوشش حکومت ایران نقش بر آب شده و امکان نمی دهد که روند غنی سازی به شتاب مورد نظر برسد.

کاراندازی سانتریفیوژهایی که با سرعت خیره کننده می چرخند و اورانیوم را غنی می کنند، یک امر سرنوشت ساز است که می تواند رژیم ایران را به ساخت بمب هسته ای، با سرعت زیاد نزدیکتر کند.

در حال حاضر، ایران به ذخیره کردن اورانیوم در سطح ۵ر۴ درصد ادامه می دهد و از لحظه ای که تصمیم به ساخت بمب اتمی بگیرد، باید آن را به غلطت بین هشتاد تا نود درصد برساند.

مدت زمانی که رژیم ایران برای رسیدن به این هدف لازم دارد، از طریق به کار انداختن نسل های بسیار سریع سانتریفیوژ ممکن است سرنوشت ساز باشد. زیرا مخالفان اتمی شدن رژیم ایران به مدت زمان کافی نیاز دارند که بتواند مقدمات حمله به هدف نابود کردن این تاسیسات را فراهم سازند.

رژیم ایران برای مصون ماندن از بمباران های هوایی، مرکز غنی سازی فردو را در زیر کوه نزدیکی قم برپا ساخته، ولی با امکانات تهاجمی پیشرفته ای که اسرائیل و کشورهای دیگر در اختیار دارند، منفجر ساختن این مرکز نیز کار دشواری نخواهد بود.