انفجار نفتکش ویزدوم در سوریه؛ در اثر حمله پهپاد اسرائیلی بود یا نقص فنی در موتورخانه کشتی رخ داد؟

یک نفتکش که هنوز معلوم نیست به چه کشور تعلق دارد، روز گذشته (یکشنبه ۹) در سواحل بندر بانیاس سوریه در دریای مدیترانه منفجر شد.رسانه‌های سوریه با تایید خبر انفجار، مدعی شدند که این انفجار در پی تعمیراتی که در آن در جریان بود، رخ شد.

اما وزارت نفت سوریه اعلام کرده است که یک نفتکش در سواحل این کشور در دریای مدیترانه مورد حمله پهپادی قرار گرفته و دچار حریق شد. دیدبان حقوق بشر سوریه هم گفت این نفتکش به ایران تعلق دارد و در نتیجه این حمله، در نزدیکی ساحل بانیاس ، حداقل ۳ نفر کشته شدند.

. دیدبان حقوق بشر سوریه نوشته است : از آنجا که بنا به اعلام مقامات سوریه‌، این نفتکش اواخر ماه گذشته  هم مورد حمله یک پهپاد نیروی هوایی اسرائیل در نزدیکی بندر بانیاس واقع شده بود، احتمال می‌رود که دو انفجاری که امروز باعث آتش‌سوزی در آن شد نیز در نتیجه حمله‌ای مشابه توسط اسرائیل رخ داده باشد.

یکی از مقامات وزارت نفت سوریه به شبکه العالم، وابسته به صدا و سیمای رژیم جمهوری اسلامی در این باره ادعا کرد :  علت انفجار در نفتکش ویزدام نقص فنی در یکی از موتورهای آن بوده است.

نزدیک به سه سال است که نیروهای هوایی و دریایی اسرائیل در تلاشند تا از صادرات نفت حکومت ایران و رساندن تسلیحات نظامی و سایر مشتقات آن به سوریه جلوگیری کنند.

آغاز این تلاش‌ها پس از شکست آمریکا در جلوگیری از صادرات نفت ایران به سوریه از طریق توقیف نفتکش عظیم‌الجثه گرِیس-۱ ایران که بعدا آدریان دریا نام گرفت،در دو سال پیش بود.

نخستین حمله از سوی نیروی دریایی اسرائیل به نفتکش “سابیتی” در دریای سرخ با استفاده از مین چسبان،  صورت گرفت و پس از آن، دست‌کم ۱۱ نفتکش دیگر ایرانی نیز هدف حمله نیروی دفاعی اسرائیل قرار گرفتند.

در کنار حمله به نفتکش‌های حامل نفت صادراتی ایران به سوریه، نیروی دریایی اسرائیل پنج لوله نفتی در شمال شرق دریای مدیترانه را که برای انتقال نفت تخلیه شده از نفتکش‌های ایرانی به پالایشگاه بانیاس استفاده می‌شدند، منهدم کرد .

پس از آن، نیروی دریایی روسیه با ارسال ناوچه‌ها و ناوشکن‌های خود و اسکورت نفتکش‌های ایرانی کوشید تا از آن‌ها در برابر حملات اسرائیل محافظت کند.

آخرین مورد از اسکورت نفتکش‌های ایرانی در دریای مدیترانه، ۹روز پیش رخ داد که  بر اساس تصاویر ماهواره‌ای، نفتکش‌های آرمان ۱۱۴ (گریس-۱ سابق) به همراه سام ۱۲۱، با یک ناوچه نیروی دریایی روسیه از محل استقرارشان در نزدیکی بندر بانیاس تا دهانه کانال سوئز اسکورت شدند تا از گزند پهپادهای تهاجمی هرمس ۴۵۰ نیروی هوایی اسرائیل مجهز به موشک‌های هوا به سطح نمرود، در امان بمانند.

نخستین بار در اسفند ماه سال گذشته بود که  نیروی هوایی اسرائیل با استفاده از این پهپاد تهاجمی و موشک آن، به یک کشتی باری ایرانی به نام شهر کرد حمله کرد که منجر به نابودی دو کانتینر در عرشه آن شد.

اگر چه صحت ادعای مقامات سوری مبنی بر انفجار در موتور نفتکش ویزدام دقیقا مشخص نیست، اما بی‌شک نفتکش‌های دخیل در صادرات نفت ایران به سوریه هنوز هم از اهداف نیروی هوایی و دریایی اسرائیل محسوب می‌شوند و به همین دلیل، در روزهای گذشته کشتی‌های جنگی نیروی دریایی روسیه از نفتکش‌های ایرانی در شرق دریای مدیترانه در برابر هرگونه حملات احتمالی پهپادهای اسرائیلی محافظت کردند.