انفجار های پی در پی نطنز و شکست‌های پشت هم اطلاعاتی؛ کارنامه سپاه پاسداران را زیر ذره‌بین برد

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی تحلیلی در باره انفجار دوباره در تاسیسات اتمی نطنز نوشته است :  عملیات خرابکارانه اخیر در این سایت اتمی ، تازه‌ترین شکست سپاه پاسداران به شمار می‌رود. هر چند این نیرو به دلیل قدرتی که در ایران دارد، به ندرت به صورت علنی سرزنش می‌شود.

در ادامه این گزارش آمده است : اما اکنون که برخی از فرماندهان سپاه پاسداران شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران را مد نظر دارند، مسئله نفوذ سپاه در عرصه‌های مختلف و شکست های پاسداران، ممکن است مورد موشکافی قرار بگیرد.

آسوشیتدپرس درباره کارنامه سپاه پاسداران در ایران نوشته است: طی حدود یک سال، سپاه با شلیک موشک، یک هواپیمای مسافربری اوکراینی را با ۱۷۶ سرنشین ساقط کرد و همه سرنشینان آن را کشت، نیروهایش تابستان گذشته نتوانستند مانع یک حمله دیگر به تاسیسات هسته ای نطنز شوند. این نیرو همچنین نتوانست از ترور محسن فخری زاده، دانشمند ارشدی که چند دهه قبل یک برنامه تسلیحات هسته ای را در ایران آغاز کرده بود، جلوگیری کند. افزون بر این، یک کشتی سپاه که مقر شناور این نیرو به شمار می رود، اخیرا در دریای سرخ هدف یک انفجار قرار گرفت که آن نیز، طبق گمانه زنی ها، به اسرائیل نسبت داده شده است.

در ادامه این گزارش آمده است : تاسیسات هسته ای نطنز، که سپاه پاسداران محافظ اصلی آن است، پنج روز پیش  هدف حمله قرار گرفت و به تاسیسات برق و همچنین سانتریفیوژهای آن به شدت آسیب وارد شد. گمانه زنی های عمومی نیز حاکی  از آن است که  اسرائیل پشت این حمله خرابکارانه بوده، هرچند که به طور رسمی، مسئولیت آن را نپذیرفته است.

آسوشیتدپرس در ادامه تاکید کرده است که تاکنون هیچکس در جمهوری اسلامی ، سپاه را برای این شکست های اطلاعاتی و امنیتی، مورد سرزنش قرار نداده است و البته، به دلیل قدرتی که این نیرو در برخورد با مخالفان خود دارد، چنین موضوعی عجیب نیست.