انفجار و آتش‌سوزی در کارخانه میعانات گازی فریمان

انفجار و آتش‌سوزی در کارخانه میعانات گازی فریمان،  خسارات زیادی برجای گذاشت. منابع محلی می گویند : نیروهای سپاه پاسداران و انتظامی، پیش از آتش نشانان  در منطقه بود.

آتش سوزی که پیش از ظهر روز گذشته ( دوشنبه)  در مخازن میعانات گازی کارخانه پترو نفت،  در شهرک صنعتی کاویان فریمان رخ داد ، موجب  آتش گرفتن ۶ مخزن اصلی شد.و گاز‌های منتشر شده،  که قابل اشتعال بودند،  باعث شد تا با انتشار آتش سوزی خسارات زیادی به این شرکت و شرکت های همجوار وارد شود.

جواد جهاندوست، رئیس آتش‌نشانی شهرک کاویان در فریمان با تایید این خبر گفت: « شش مخزن این کارخانه درگیر آتش شده بود و یکی از مخازن به دلیل انفجار به بیرون پرتاب شد، همین امر موجب انتقال حریق  به سایر بخش ها شد.

او افزود:  نیروهای سپاه پاسداران و نیروی انتظامی در محل حاضر شدند و در “کنترل و مهار این حادثه” نقش داشتند.

جواد جهاندوست، گفت:  علت وقوع این انفجار هنوز در دست بررسی است.

رییس آتش نشانی فریمان افزود:   این حادثه تلفات جانی نداشت، و حضور به موقع آتش‌نشانان باعث جلوگیری از وقوع انفجار در دو مخزن دیگر شد.

انفجار و آتش‌سوزی در کارخانه میعانات گازی فریمان، در ادامه انفجارهای متعدد در تاسیسات اتمی، صنعتی و نظامی ایران،  روی داده است.

به گزارش منابع محلی در اصفهان،  آتش سوزی شدید در بازارچه بزرگ مطهری نجف رخ داد که به علت عدم دسترسی ماشین های آتش نشانی، شمار زیادی از مغازه ها در آتش سوخت و آسیب دید.

به گفته منابع محلی که در حادثه حضور داشتند،  سه مغازه سیسمونی ،کفش فروشی و لباس فروشی بزرگ تجاری دچار آتش سوزی شده است.

در این گزارش آمده است که  آتش از مغازه کفش فروشی شروع شده است.

هنوز مقامات رسمی در این باره اظهار نظر نکرده اند.

در شامگاه سوم خرداد بود که خبر دادند یک بویلر در پتروشیمی بندر امام منفجر شده است و  محسن ادیبی، رییس روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، نیز گفته بود که دلیل انفجار این بویلر “نامعلوم” است.

روز چهارم خرداد نیز نیروگاه حرارتی تبریز آتش گرفت و فعالیت هر دو واحد نیروگاه متوقف شد. دو روز بعد فعالیت واحد دوم این نیروگاه از سر گرفته شد.

همزمان تالار پذیرایی مجتمع تجاری زیتون در بزرگراه بعثت در آتش سوخت. در این آتش‌سوزی کپسول‌های گاز منفجر شده و سقف این تالار تخریب شد.

ابراهیم قنبری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز، خبر داد  بخشی از انبارهای شرکت فولاد خوزستان آتش گرفته است.

سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز چند ساعت بعد گفت حجم حریق در این شرکت زیاد بود اما آتش پس از سه ساعت مهار شد. این سازمان افزود هنوز علت دقیق آتش‌سوزی مشخص نیست ولی گرمای هوا در وقوع این حادثه تاثیرگذار بوده است.

همزمان یکی از واحدهای پالایشگاه تهران  آتش گرفت و یکی از پرسنل این پالایشگاه جان خود را از دست داد و یک نفر دیگر مصدوم شد.

روز ۱۵ خرداد در بندر شهید رجایی یک حادثه آتش‌سوزی رخ داد. که رسانه‌های اسراییل این آتش‌سوزی را اقدامی در تلافی تلاش ایران برای اقدامات خرابکارانه در تاسیسات آب اسراییل دانستند.

حمیدرضا جعفری، رییس روابط عمومی شرکت پالایش نفت تهران، نیز اعلام کرد که این حادثه  ظهر روز چهارشنبه بر اثر نشت بنزین به بیرون و شعله‌ور شدن آن رخ داده است.

یک روز بعد از این حادثه،  تصاویری از آتش‌سوزی در گروه قطعات فولاد ایران در اتوبان تهران-کرج  منتشر شد، اما سازمان آتش‌نشانی تا زمان تهیه این گزارش، درباره این حریق اطلاعاتی منتشر نکرده است.

پس از آن  نیز تعدادی از واگن‌های فرسوده متعلق به شرکت رجا در ایستگاه آپرین اسلامشهر طعمه حریق شد.

مسعود مرسلپور، فرماندار اسلامشهر، اعلام کرد که این‌ حادثه خسارت جانی نداشته و همچنین گفته که دلیل وقوع این آتش‌سوزی در دست بررسی است.

در خرداد ماه ۹۹ در سه روز پیاپی، سه آتش‌سوزی در سه پارک و منطقه جنگلی تهران رخ داد و تعدادی از اعضای شورای این شهر، بدون بیان شواهد این آتش‌سوزی‌ها را عمدی خواندند.

روزهای یازدهم، دوازدهم و سیزدهم خرداد بوستان ولایت، پارک جنگلی چیتگر و منطقه جنگلی افرا در جنوب تهران آتش گرفتند.

زهرا نژاد بهرام، عضو هیات رییسه شورای شهر تهران، آتش‌سوزی در چیتگر را «عمدی» خوانده و خواستار ورود دادستان تهران به این پرونده شده است.

زهرا صدراعظم نوری، رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران، نیز گفته بود که این آتش‌سوزی «عمدی» بوده است.

در بامداد جمعه ششم تیرماه، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی شیراز اعلام کرد آتش‌سوزی پست اصلی برق در خیابان امیرکبیر این شهر باعث قطع برق در مناطق وسیعی از شهر شیراز شده است.

در دهم تیرماه ۹۹ نیز در اثر انفجار و آتش‌سوزی در کلینیک سینا اطهر در شمال تهران ۱۵ زن و چهار مرد کشته و ۱۴ نفر دیگر زخمی شدند.

حمید هداوند، جانشین فرماندهی انتظامی تهران بزرگ گفت:   علت حادثه نشت گاز و اتصالی کابل برق است.

اما مدیرکل مدیریت بحران استان تهران  اعلام کرد که علت حادثه نشت گاز و اتصال برق نبوده است.

رئیس آتش‌نشانی اهواز نیز در شنبه ۱۴ تیر خبر داد که نیروگاه زرگان (مدحج) اهواز روز شنبه «به دلیل انفجار ترانس» دچار آتش‌سوزی شد.

ابراهیم قنبری گفت: علت منفجر شدن این ترانس افزایش دما بوده است.

کوتاه مدتی بعد  روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر هم اعلام کرد در پتروشیمی کارون در این منطقه، نشت گاز کلر اتفاق افتاده است.

محسن ادیبی، سرپرست روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، علت این حادثه را نشتی از محل ایزوتانک کلر به منظور تخلیه در مخازن مایع پتروشیمی، عنوان کرد.

همزمان  نیروگاه حرارتی تبریز آتش گرفت و فعالیت هر دو واحد نیروگاه متوقف شد. و پس از دو روز فعالیت واحد دوم این نیروگاه از سر گرفته شد.

در ادامه نیز ساختمانی در سایت اتمی نطنز دچار آتش‌سوزی شد. مقام های رسمی ایران آن را یک سوله اعلام کردند، اما برآوردهای تحلیلگران غربی حاکی از آن است که حادثه در مرکز مونتاژ جدید سانتریفیوژها رخ داده است.

 

شماری از رسانه‌های اسرائیل در باره حوادث اخیر در ایران می گویند:  انفجارهای رازآلود در ایران پیام مشخصی برای جمهوری اسلامی دارد