انفجار یک بمب در نزدیکی اهرام مصر

بر اساس گزارش وزارت کشور , مصر این بمب دست ساز داخل دیواری , نزدیک اهرام , ثلاثه مصر پنهان شده بود

در حالی که هنوز هیچ گروه تروریستی، مسئولیت انفجار یک بمب در نزدیکی اهرام مصر را برعهده نگرفته، نخست وزیر مصر به خبرنگاران گفته است که این اتوبوس، مسیر از پیش تعیین شده خود را بدون اطلاع مقامات مسئول تغییر داده بود.

بر اساس گزارش وزارت کشور مصر، این بمب دست ساز داخل دیواری نزدیک اهرام ثلاثه مصر پنهان شده بود که انفجار آن به کشتن دو توریست ویتنامی و ۱۳ نفر از ساکنان اتوبوس انجامید.

تصاویری که از صحنه حادثه منتشر شده است، اتوبوس سفید رنگ کوچکی را نشان می دهد که سطح آن را دود گرفته و شیشه هایش خرد شده است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را به عهده نگرفته، اما مصر از سال ۲۰۱۳  تاکنون در حال جنگ با وابستگان گروه خلافت اسلامی یا داعش در صحرای سینا بوده‌ است .

شبه نظامیانی که در صحرای سینا  پنهان شده‌اند، اغلب نیروهای امنیتی مصر را در شبه جزیره سینا و نیز اقلیت مسیحی منطقه را در حملات جداگانه هدف قرار می‌دهند.

این شبه‌نظامیان اما مسئولیت سقوط هواپیمای مسافربری روسیه در پاییز سال ۲۰۱۵ را هم که به مرگ ۲۲۴ نفر انجامید برعهده گرفتند.

خرداد سال گذشته افراد مسلحی به روی اتوبوس حامل مسیحیان قِبطی در جنوب قاهره آتش گشادند که بر اثر آن دسته کم بیست و چهار نفر کشته شدند. داعش مسئولیت آن حمله را برعهده گرفت.

شبه نظامیان پاییز سال گذشته نیز اقلیت مسلمانان صوفی را هنگام عبادت مورد اصابت قرار دادند و دست کم ۳۱۱ نفر از آنها را به قتل رساندند.

رخدادی که در تاریخ مدرن مصر، خونبارترین حمله فرقه ای محسوب می‌شود و ماموران امنیتی مصر در آستانه کریسمس و سال نو مسیحی اقدامات حفاظتی خود را در اطراف اماکن مسیحیان افزایش داده‌اند تا از وقوع حمله به آنها جلوگیری کنند.