انهدام دو تونل حفر شده توسط حماس از سوی ارتش اسرائیل

مقامات ارتش اسرائیل امروز یکشنبه اعلام کردند که تلاش گروه تروریستی حماس برای حفر دو تونل دیگر برای رخنه یابی به داخل اسرائیل خنثی شده و سربازان اسرائیلی این دو دالان زیرزمینی را به موقع شناسایی کرده و منهدم ساختند.

بخش اصلی این تونل ها چند سال پیش حفر شده بود که ارتش اسرائیل در عملیات جنگی موسوم به «صخره استوار» آن را ویران کرد ولی حماس در ماه‌های اخیر حفر و بازسازی دالان زیرزمینی را از سر گرفته و قصد داشت از دو نقطه در خاک غزه به آن مرتبط شود و به داخل اسرائیل رخنه کند.

ارتش اسرائیل تصمیم گرفت پیش از آنکه این دو تونل به داخل خاک اسرائیل برسد، آن‌ها را منهدم کند.

همچنین دو دهانه ورودی به این تونلها که از داخل خاک غزه حفر شده بودند، ویران گردید .

این چهارمین تونلی است که اسرائیل در ماههای اخیر شناسایی و ویران می‌کند. کشف تونل‌ها به دنبال به کار انداختن برخی امکانات پیشرفته تکنولوژی و اطلاعاتی است که اسرائیل در این رشته پیشگام کشورهای دنیا محسوب می شود .

آویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل، با انتشار خبر انهدام تونل‌ها امروز یکشنبه گفت که اسرائیل، با بهره گیری از شیوه هایی که در جهان نظیر ندارند توانسته است این شیوه جنگی حماس را به ورشکستگی بکشاند.

حماس که توان رویارویی با ارتش اسرائیل را ندارد، تصور می کرد که از طریق حفر تونل ها به داخل خاک اسرائیل خواهد توانست شهروندان را غافلگیر کرده و آنان را به قتل برساند و یا ربوده و به داخل غزه منتقل سازد.