ان بی سی: جلسه ویژه بولتون و مقام های ارشد آمریکایی درباره ایران در مقر «سی آی ای»

پنج مقام نظامی و مامور عملیاتی سابق سی آی ای گفتند در گذشته چنین جلساتی معمولا برای بررسی عملیات های پنهانی بسیار حساس، بررسی نتایج آنها و یا بررسی گزینه های یک عملیات جدید برگزار می شد.

به گفته شش تن از مقامات دولت آمریکا، جان بولتون، مشاور امنیت ملی هفته گذشته در یک اقدام بسیار نادر با مقامات امنیتی ارشد، دیپلمات‌ها و مشاوران نظامی کاخ سفید در مقر مرکزی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، یا «سی آی ای» در مورد ایران دیدار کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی «ان بی سی» در این جلسه که به گفته این مقامات ساعت ۷ بامداد روز دوشنبه ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) برگزار شد جینا هسپل، مدیر سی آی ای، پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع، ژنرال جو دانفورد رییس ستاد نیروهای مسلح، مایک پومپئو، وزیرامور خارجه و دان کواتس مدیر امنیت ملی شرکت داشتند.

روز پنجشنبه خبرگزاری های رژیم نیز درباره این جلسه ویژه مقام های آمریکایی گزارش هایی منتشر کردند.

«ان بی سی» جلسات مربوط به امنیت ملی معمولا در اتاق عملیات یا وضعیت کاخ سفید برگزار می شوند. به گفته مقامات فعلی و سابق دولت آمریکا برگزاری جلسه مقامات ارشد کاخ سفید و اعضای دولت آمریکا در مقر مرکزی سی آی ای بسیار نادر است.

به گفته این مقامات موضوع جلسه روز دوشنبه گذشته اطلاعات امنیتی نبود که منجر به اعزام ناو هواپیمابر و بمب افکن های تهاجمی به خاورمیانه شد. ولی آنها موضوع گفتگوها در این جلسه را مشخص نکردند.

پنج مقام نظامی و مامور عملیاتی سابق سی آی ای گفتند در گذشته چنین جلساتی معمولا برای بررسی عملیات های پنهانی بسیار حساس، بررسی نتایج آنها و یا بررسی گزینه های یک عملیات جدید برگزار می شد.

دو مقام سابق آمریکایی گفتند آمریکا برای جمع آوری اطلاعات در مورد ایران قابلیت مشخصی دارد که فقط در دفتر مرکزی سی آی ای قابل بررسی است.

جان مک لاگلین، یکی از مدیران سابق سی آی ای گفت دلیل احتمالی دیگر برای برگزاری این جلسه اختلاف نظر بین مقامات ارشد در مورد اطلاعات امنیتی در خصوص یک موضوع مشخص است. به گفته او دیک چینی، معاون ریاست جمهوری در دوره جورج دبلیو بوش، در موارد زیادی برای سئوال کردن از تحلیلگران امنیتی در مورد اطلاعات آنها به دفتر مرکزی سی آی ای می رفت.

منتقدان دیک چینی بعدا او را متهم کردند که با نتیجه گیری های مطلوب خود از اطلاعات امنیتی موجود قصد داشت ثابت کند که عراق سلاح های کشتار و تخریب جمعی دارد. بعدا مشخص شد که ارزیابی سی آی ای و سایر نهادهای امنیتی آمریکا از این موضوع اشتباه بود.

سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا حاضر نشد در مورد جلسه روز ۲۹ آوریل اظهار نظر کند.

این جلسه همزمان با تشدید فشارهای آمریکا بر ایران و افزایش تحریم ها برگزار شد.

چند روز پس از برگزاری این جلسه جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا با اشاره به افزایش تهدیدهای ایران خبر اعزام ناوهواپیمابر یو اس اس لینکلن و ناوگروه آن به خلیج فارس را اعلام کرد. او به حکومت ایران هشدار داد «به هرگونه حمله ای به منافع آمریکا و متحدان آن با نیرویی بی امان پاسخ داده خواهد شد.»

همچنین پرزیدنت ترامپ در کاخ سفید و در پاسخ به پرسشی درباره احتمال جنگ و حمله به حکومت اسلامی ایران گفت:می‌شود گفت این احتمال همیشه هست. من نمی‌خواهم بگویم نه، ولی امیدواریم چنین چیزی روی ندهد.

پرزیدنت ترامپ در مورد واکنش‌ها به ارسال یگان بمب‌افکن و ناو هواپیمابر یو‌اس‌اس آبراهام لینکلن گفت: آن‌ها ما را تهدید می‌کردند و ما باید امنیت مناسبی برای این کشور و دیگر نقاط داشته باشیم. ما کشتی‌هایی داریم که به طور کامل مسلح و آماده هستند.

ساعاتی پس از آنکه پرزیدنت ترامپ احتمال درگیری نظامی را با حکومت اسلامی ایران رد نکرد مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، یک بار دیگر هشدار داد که هر گونه حمله احتمالی حکومت ایران یا گروه های مورد حمایت جمهوری اسلامی به منافع آمریکا، با واکنش “سریع و قاطع” ایالات متحده مواجه خواهد شد.

آقای پمپئو پنجشنبه (۹ مه) با صدور یک بیانیه رسمی گفت: “رژیم در تهران باید درک کند که هرگونه حمله توسط آنها یا گروه های نیابتی با هر هویتی که باشند علیه منافع و شهروندان آمریکا، با پاسخ سریع و قاطع آمریکا مواجه خواهد شد.”

کاخ سفید یکشنبه گذشته اعلام کرده بود که در واکنش به “تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده حکومت ایران” ناوگروه “یواس‌اس آبراهام لینکلن” و یک یگان بمب افکن را به خلیج فارس فرستاده است.

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) سپس تایید کرد که یگان بمب افکن مذکور شامل بمب افکن استراتژیک بوئینگ بی-۵۲ نیز می شود.

سنتکام در حساب کاربری توییتر خود عکس شماری از این بمب افکن ها را منتشر کرده که می گوید به منطقه اعزام شده اند.

2 دیدگاه‌

  1. جینا هسپل و سایراعضای شورای هماهنگی ازنظامیان و ایرانیان ساکن درکشور وهمچنین شمارزیادی از زندانیان سیاسی که تجربیات بسیار فراوانی درزمینه بازگویی و به تصویرکشیدن تمامی اوضاع واحوال روزوشکنجه های متعدد ورنگین و… میتواند دراختیارتان بگذارد حتما استفاده کنید. بگذارید سران حکومت پوشالی و ددمنش ایران دوباره سرمردم را کلاه بگذارند وبگویند موشکهای آمریکا راما با یک صلوات و اجی مجی نابود میکنیم.

Comments are closed.