اهالی امارات عربی متحده زبان عبری یاد می گیرند و در انتظار دوستی و تجارت با اسرائیل هستند

خبرنگاران اسرائیلی که از امارات عربی متحده دیدن کرده اند گزارش می دهند که از هنگام انتشار خبر برقراری روابط رسمی با اسرائیل، گروه هایی از اهالی آن امیرنشین با خرسندی زیاد می کوشند زبان عبری یاد بگیرند و با فرهنگ اسرائیلی آشنا شوند.

برخی کاسبکاران اماراتی نیز که در انتظار ورود گردشگران اسرائیلی هستند، می کوشند با فرا گرفتن مکالمات ساده به زبان عبری، خود را برای رسیدگی به مشتریان اسرائیلی آماده سازند.

در هفته های اخیر پیام های زیادی به زبان عبری در وبلاگ ها و وبسایت های امارات انتشار یافته که همگی از دوستی و همکاری بین دو کشور سخن می گوید و از آن ابراز خرسندی می کند.

بانوی جوانی در ابوظبی که در رشته خاورشناسی تخصص می گیرد، در پیامی به زبان عبری فصیح می گوید که بسیار دوست دارد از اسرائیل دیدن کند و با فرهنگ این کشور و ارزش های دین یهود آشنا شود.

بیشتر آنانی که زبان عبری را تا حدودی فرا گرفته اند، از طریق اینترنت و کلاس های آنلاین به این دستاورد رسیده اند و اکنون یک شرکت آموزشی اسرائیلی قصد دارد یک آموزشگاه زبان عبری در امارات برپا سازد.

اهالی اسرائیل نیز برای سفر به امارات اشتیاق بسیار نشان می دهند، ولی همزمان می دانند که به علت ویروس کورونا، برقراری پروازهای منظم بین دو کشور در آینده نزدیک عملی نخواهد شد. احتمال میرود که اسرائیلی های زاده ایران نیز به سفر به امارات علاقه بسیار داشته باشند، زیرا امارات در نزدیکی مرزهای جنوبی ایران قرار دارد و صدها هزار ایرانی به آن جا سفر می کنند و یا در امارات اقامت دارند.

حکومت خودگردان فلسطینی از این اقدام امارات ابراز ناخرسندی عمیق کرده و سازمان های ترور از قبیل حماس و جهاد اسلامی تهدید کرده اند که با عملیات تعرضی برنامه امارات را مختل خواهند کرد.

برخی فلسطینیانی که سالیان دراز در امارات به کار مشغول بوده اند، ادعا می کنند که جمعیت بومی آن سرزمین که در گذشته اعراب بیابانگرد بوده اند، به فلسطینیان نظر خوشی ندارند و آنها را افراد بیگانه تلقی می کنند.

سیاسیون در امارات می گویند که سالیان دراز از فلسطینیان حمایت مالی و سیاسی کرده اند و اکنون آن ها با حکومت شیعه ایران دست اتحاد داده اند که می خواهد از طریق گروه های مزدور خود، بر منطقه تسلط یابد و ذخایر سرشار نفت را در تسلط خود بگیرد.

امارات در کنار عربستان سعودی در یمن دخالت نظامی دارد و علیه حوثی های نیمه شیعه که به عنوان مزدوران حکومت ایران می جنگند نبرد می کند. حوثی ها بارها تهدید کرده و گفته اند: همانگونه که تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان را به موشک بستند، امارات را نیز مورد حمله نظامی قرار خواهند داد. ولی کارشناسان نظامی قاطعانه می گویند که حمله موشکی به عربستان، مستقیما از داخل ایران صورت گرفته و حوثی ها فاقد امکانات نظامی لازم برای انجام چنین حمله ای بوده اند.

ارزیابی شده که یکی از علل اصلی نزدیک شدن امارات به اسرائیل، اینگونه تهدیدها از سوی رژیم ایران و گروه های وابسته به آن بوده است.