اهالی غزه از حکومت حماس می پرسند که ده های میلیون دلار پول اهدایی قطر کجا رفت؟

رسانه های عربی گزارش می دهند که اهالی فلسطینی در غزه، از حکومت می پرسند که ده ها میلیون دلار پول نقدی که امیرنشین قطر به آن سرزمین هدیه کرد چه شد و به جیب چه کسانی سرازیر گردید؟ قطر قول داده بود که برای بهبود رفاه مردم غزه که با فلاکت روبرو هستند، مبلغ ۱۵۰ میلیون دلار هدیه می کند و بیش از نیمی از این مبلغ به غزه سرازیر گردید، ولی هیچگونه رفاهی محسوب نیست و کسی نمی داند که دولت حماس، بخش اعظم این پول را به چه مصرفی رسانده است.

در برخی شبکه های اجتماعی عرب زبان آمده است که حماس، هر هفته جوانان فلسطینی را به نزدیک مرز اسرائیل می فرستد تا به خشونت و آشوب دست بزنند و انرژی خود را به هدر دهند و به فکر مخالفت با حکومت، و یا اعتراض نسبت به آن نیفتند.

در طول یک سال و چندین ماهی که تظاهرات آوشبگرانه اهال غزه در نزدیکی جدار مرزی با اسرائیل ادامه دارد، بیش از دویست فلسطینی کشته شده اند و فراتر از یک هزار نفر نیز زخمی شده اند که تعدادی از آنان جوانانی هستند که یک پای خود را از دست داده اند و یا معلول گردیده اند. حماس به هر یک از این قربانیان مطامع سیاسی خود، ماهیان حدود پنجاه دلار کمک معیشت می پردازد.

آشوب های هفتگی، زیر شعار “مسیره العَوده” برگزار می شود که به معنی راه پیمایی بازگشت می باشد و حماس این تظاهرات را عمدا در فاصله چند متری از مرز اسرائیل برگزار می کند تا تظاهرکنندگان بتوانند مواد منفجره و بطری آتش زا به سوی سربازان اسرائیل پرتاب کنند و در برخی موارد حتی با اسلحه گرم به سوی آن ها به شلیک بپرازند و یا درصدد پاره کردن جدار مرزی برایند، و سربازان اسرائیلی را ناچار به تیراندازی کنند.

اسماعیل هنیه سرکرده کنونی حماس، چند سال پیش هنگامی که با انجام یک کودتای نظامی، قدرت را در غزه به دست گرفت، اعلام کرد که هدف گروه او نابودی اسرائیل است و فلسطینیان به یک تکه نان و یا حبه زیتون بسنده خواهند کرد تا به هدف خود برسند و در این راه حاضرند هر بهایی را بپردازند.

در این سال ها فقر در غزه گسترش یافته و اهالی را با ذلت و محنت روبرو کرده است. ولی حماس و طرفداران آن، اسرائیل را مسؤول این وضع معرفی می کنند.

پدر یک فلسطینی زخمی در حساب توییتری خود نوشت که اگر فرزند یکی از سران حماس هدف گلوله قرار می گرفت، دنیا را زیر و رو می کردند. یک وبلاگ نویس در کرانه باختری، به نام یوسف سمیر در پاسخ به این گلایه نوشت: «یک گلوله نوش جان کن و پنجاه دلار هم جایزه بگیر!».

یک دیدگاه

  1. مطمئناً این پول خرج تسلیحات نظامی نشده است چون حماس و جهاد هر دو از ایران و یا سوریه کمک لجستیکی و تسلیحاتی میشوند و نیازی به خرید سلاح ندارند . این پول به همراه کمکهای ولی فقیر و بشار اسد همه در جیب سران تروریست‌ها ریخته میشود .

Comments are closed.