اهالی غزه نیز حماس را متهم می سازند که به ترور داخلی دست زده است

در داخل نوار غزه انتقادهای روزافزونی نسبت به این شیوه مبارزاتی حماس شنیده می شود. به گزارش خبرگزاری های عربی، اهالی هشدار داده بودند که آتش زدن هزاران لاستیک کهنه در خط مرزی با اسرائیل، محیط زیست در غزه را مسموم خواهد کرد و نه تنها به سلامت جسمی بسیاری از شرکت کنندگان در تظاهرات آسیب خواهند رساند، بلکه زمین های کشاورزی را نیز غیر قابل کشت خواهد کرد.

هماهنگ کننده عملیات اسرائیل در رابطه با غزه،    ، در توییتر خود خطاب به فلسطنیان نوشت که آتش زدن لاستیک کهنه در تعداد زیاد و ایجاد دود مسموم کننده، برای محیط زیست زیان آور است. او با استناد به آیاتی در قرآن مجید، نوشته بود که کتاب مقدس مسلمانان نیز آسیب رسانی به محیط زیست را خطا می داند.

برخی سرکردگان حماس این سخنان افسر اسرائیلی را که به زبان عربی خطاب به مردم غزه نگاشته شده بود، مورد تمسخر قرار ده و او را “ملا” خطاب کرده بودند.

همچنین گزارش رسید که حماس شرکت های اتوبوسرانی غزه را ناچار می سازد که علاقمندان را به محل تظاهرات در نزدیکی مرز اسرائیل بیاورند. در گزارشی گفته شده که صاحبان شرکت های اتوبوسرانی، با این خواسته مخالفت می ورزند و خواستار دریافت هزینه نقل هستند. ولی حماس آن ها را به زندان تهدید می کند و ناچار می سازد اتوبوس های خود را به طور رایگان در اختیار ترتیب دهندگان تظاهرات بگذرانند.

آگاهان گفتند که حماس به این ترتیب نه تنها علیه اسرائیل به عملیات تروریستی دست می زند، بلکه علیه خود مردم غزه نیز به ترور متوسل می شوند و به مردم زور می گویند و آن ها را مورد تهدید قرار می دهند.

به گزارش رسانه های عربی، سرکردگان حماس از اقدامات خود دفاع کرده و آن را یک شیوه مبارزاتی بسیار موثر می دانند.

سران حماس استدلال می کنند که با برگزاری “تظاهرات خشم” در روزهای جمعه، به مدت چندین هفته، موجب شده اند که ارتش اسرائیل نیمی از سربازان خود را در اطراف غزه مستقر سازد و از اجرای وظایف دیگر خود و ادامه آموزش سربازان دست بردارد.

سران حماس همچنین می گویند که این شیوه، بهترین ترفند برای لاپوشانی بی لیاقتی و ناکامی آن ها در حل مشکلات روزمره مردم و تامین معیشت آنان می باشد. این شیوه ای است که حکومت ایران نیز با تراشیدن دشمن برای رژیم، به هدف انحراف افکار مردم از کاستی های حکومت، به کار می برد.

سران حماس همچنین می گویند که با براه انداختن این تظاهرات، دوباره توانسته اند افکار عمومی دنیا را به سوی مشکل خود جلب کنند و اسرائیل را یک بار دیگر در صحنه بین المللی مورد سرزنش قرار دهند.

ولی اهالی غزه می گویند که حماس با این اقدامات، زندگی آنان را به یک جهنم واقعی مبدل ساخته و به جای آن که به فکر حل مشکلات مردم باشد، به خصومت با کشور همسایه ادامه می دهد و موجب هزینه کلانی می شود که می توانست در راه حل بخشی از مشکلات مردم به کار رود.

در مورد میزان تلاش دولت مصر برای حل مشکل غزه، گزارش های متفاوتی در روزهای اخیر رسیده است. روزنامه های عربی نوشتند که قرار است هیاتی از سرویس امنیت و اطلاعات مصر به غزه فرستاده شود تا حماس را متقاعد سازد از حکومت دست بردارد و تسلط بر غزه را به حکومت خودگردان بازگرداند.

در مدت یک دهه ای که حماس بر غزه مسلط شده، فقر و بیماری در آن سرزمین به شدت گسترش یافته و همچنین خصومت و درگیری با اسرائیل به حد بالایی رسیده است.

دولت مصر همچنین حماس را متهم می سازد که با سازمان های ترور اسلامی در شبه جزیره سینا، علیه دولت قاهره همکاری دارد.

2 دیدگاه‌

  1. تمام برنامه های حماس توسط ایران برنامه ریزی میشوند و ایران برای رسیدن به هدف اهمیتی به محیط زیست و جان کودکان نمیدهد. توافق احمقانه پاریس که نوعی باجگیری قانونی از کشورهای پیشرفته برای کمک به کشورهای تروریستی بود و توسط ایران تهیه شده بود. با اعلام ترامپ مبنی بر نادرست بودن این توتفق ، ایران با اتش زدون پاه های نفت و نفتکشها و جنگلها در اروپا و امریکا و داخل و هر راه ممکن بدنبال گرم کردن زمین و اثبات درستی توافق پاریس است. با این رفتار جنایتکارانه سران ایران برای من مسلم شده که در جهان خدایی نیست و اگر بود باید ایران را نابود میکرد.

  2. چه زیبا گفت حضرت سلیمان به نام خداوند بخشنده مهربان.بگو ما یهودی هستیم ولی خدا یا کتاب تو توی دستاشونه میدونی اسرائیلو چطوری میبینم یک ردای مشکی داره و یک نیزه توی دستشه و میگه خدایا بچه هامونو برامون نگه دار و مردانه میجنگه و فریاد میکشه اسرائئییییل خدا حفظت کنه

Comments are closed.