اورشلیم: هماهنگی نظامی اسرائیل با روسیه، بر سر عملیات نظامی در سوریه، از نو برقرار شد

دیدار فرمانده نیروی هوایی اسرائیل وسط با همتای روسی او در مسکو

در همان حال که مقامات ارتش روسیه می گویند که هنوز بسیار زود است بتوان گفت که آیا همآهنگی نظامی با اسرائیل در مورد سوریه به حال عادی بازگشته، و قضیه سقوط هواپیمای نظامی روسی از نوع ایلیوشین در آسمان سوریه پایان گرفته، منابع خبری در اسرائیل امروز (شنبه) گفتند که همآهنگی نظامی بین ارتش های اسرائیل و روسیه در مورد ادامه عملیات هوایی اسرائیل در خاک سوریه، دوباره برقرار شده است.

هفته پیش، به دنبال حمله دو فروند جنگنده اف شانزده اسرائیل به انبارهایی در استان لاذِقیه که محل نگاهداری جنگ افزارهای پیشرفته ارسالی از جانب حکومت ایران برای حزب الله لبنان بوده، یک فروند هواپیمای نظامی روسیه نیز در اثر اصابت موشک از جانب ارتش سوریه، متلاشی شد و همه پانزده نفر سرنشینان آن جان باختند.

فرمانده نیروی هوایی اسرائیل، در یک سفر شتابزده به مسکو، همه یافته های مربوط به جریان این نبرد را به ارتش روسیه تسلیم کرد که در آن ثابت شده که اصابت موشک سوری به هواپیمای نظامی روسی، پس از آن بوده که جنگنده های اسرائیلی به حریم هوایی کشور بازگشته بودند و این ادعا که جنگنده اسرائیلی در پناه ایلیوشین پرواز می کرده و باعث اصابت موشک به هواپیمای روسی گردیده، واقعیت ندارد.

اسرائیل نوار ضبط شده همه مکالمات رد و بدل شده با مقامات نظامی روسی را در هنگام وقوع آن حمله، در اختیار نیروی هوایی روسیه نیز قرار داده است.

منابع نظامی در اورشلیم گفتند که سامانه همآهنگ کننده عملیات نظامی اسرائیل در سوریه با ارتش روسیه، به حال عادی بازگشته است. ولی در عین حال، گفته شده که قرار است در شیوه کار این سازمان تغییراتی در جهت بهبود، داده شود.

وزارت دفاع روسیه هنوز حاضر نیست تائید کند که هماهنگی با اسرائیل به حال عادی بازگشته، ولی آگاهان می گویند که بحران کنونی در روابط دو کشور بزودی برطرف خواهد گردید.